Maymunlar da empati kurabilir

Empati ahlak toplum kültür; Maymunlar da bizim gibi

20 dakikalık içerik

Maymunlar da insanlar gibi empati kurabilir, kendi içlerinde oluşturdukları ahlak kurallarına uyum sağlar ve toplumcudur. Nautilus’un önceki yıllarda Hollandalı primatolog Frans De Waal ile maymunlar ile ilgili yaptığı röportajdan alıntıları yazdık.

Frans de Waal, 58 yaşındaki bir şempanze olan Mama ile 80 yaşındaki bir biyoloji profesörü olan Jan van Hooff arasında duygusal bir karşılaşmaya atıfta bulunan yeni kitabı Mama’s Last Hug’ı duyurdu. Mama, 58 yaşında bir şempanzedir. İlerleyen yaşından ötürü şiddetli bir hastalık geçiren Mama, 1972 yılında tanıştığı biyoloji profesörü Hooff’u görünce yerinden kalkar ve sarılır. O video;

De Waal, “Kendi türümden başka hiçbir türde böyle bir bilgelik ve duruş hissetmemiştim.”  diyerek hislerini paylaştı.

Mama ve Van Hooff arasındaki dokunaklı sahne YouTube’da milyonlarca kez izlendi. Şüphesiz ki, bu olay, insanlarda derin bir duygusal iz bıraktı. Atlanta’daki Yerkes Ulusal Primat Araştırma Merkezi’nde Living Links Center’ı işleten De Waal, “Radikal bir teklifle başlayalım; duygular organlar gibidir. Hepsine ihtiyaç var ve onları diğer memelilerle paylaşıyoruz.” De Waal’ın araştırmasına aşina olanlar, önerinin o kadar radikal olmadığını biliyor. Çünkü primatologlar, insanların aslında o kadar da özel olmadığını gösteriyor.

İnsan beyni ve maymun beyninin bölümleri aynı

De Waal’ın çalışma grubu, insanın istisnai hallerine karşı sürekli bir tartışma başlatır. 2013 yılında yazdığı Bonobo ve Ateist kitabı eleştirmenleri ve muhalifleri-antropologlar-, davranışçıları, Hıristiyan köktendincileri – ve Richard Dawkins ve Christopher Hitchens’in “ateizmi” ni hedef aldı. De Waal, dini, iyilik için biyolojik itirazımızın bir parçası olarak görüyor. Aşağıdaki röportaj Bonobo ve Ateist kitabının üzerine yapıldı;

Çoğu insan, insanların temelde hayvan dünyasınınkinden farklı olduğunu varsayıyor. Ne düşünüyorsun?

-Birçok insan buna inanıyor. Ancak biyologlar için biz hayvanız. Temel olarak farklı olduğumuza inanmak zor, çünkü insan beyninin bir maymunun beyninde bulunmadığı bir bölüm yok. Beynimiz daha büyük ve kesinlikle diğer hayvanlardan daha güçlü bir bilgisayara sahibiz, ancak bilgisayar temelde farklı değil.

Yani insanlar ve şempanzeler arasında temel bir ayrım yok mu?

-Hayır. Büyük farkın ne olduğunu sorsanız, bunun muhtemelen bir dil olduğunu söyleyebilirim. Ancak tüm kapasiteler gibi, onları parçalara ayırdığınızda, bu parçaların bazılarını diğer türlerde bulacaksınız.

Neden bu kadar çok insan, insanların özel olduğu fikrine kapılıyor?

-Bu fikirlerle büyüdük. Bazen bunun, dinlerimizin, primatların olmadığı bir çöl ortamında ortaya çıkmasından kaynaklandığını, bu nedenle deve, keçi, yılan ve akreplerle yaşayan insanlara sahip olduğunuzu düşünüyorum. Elbette, o zaman, hayvanlar aleminin geri kalanından tamamen farklı olduğumuz sonucuna varıyorsunuz çünkü kendimizi karşılaştıracak primatlarımız yok. İlk büyük maymunlar Batı Avrupa’ya geldiğinde – Londra ve Paris’teki hayvanat bahçelerine – insanlar kesinlikle şaşırmıştı. Kraliçe Victoria, bu hayvanları görme konusundaki nefretini bile ifade etti. Ondan bir tehdit hissetmedikçe, bir maymun neden iğrenç olsun? Asla bir zürafaya iğrenç denmiyor ancak şempanzeler ve orangutanlardan iğreniliyor. Çünkü insanlar bize mümkün olan her şekilde benzer hayvanların olabileceği fikrine sahip değildi. Bu tür bir karşılaştırmaya alışık olmayan bir dinden geliyoruz.

-Sosyal bilimler ve beşeri bilimler hala dinden çok etkilenmektedir. İnsanların tamamen özel olduğu bu zihniyete sahipler. Ancak biyologlar her şeyin sürekli olduğuna inanıyor. Bitkilerin DNA’ya ve insanların DNA’ya sahip olduğunu biliyoruz.

Hayvanların kültürü var mı?

-Primatlarda ve diğer birçok hayvanda birbirlerinden bir şeyler öğrendikleri kültürel dönüşüm konusunda oldukça fazla kanıt vardır. Örneğin, farklı vahşi şempanze grupları çok farklı davranışlara, farklı taş teknolojisine, takım teknolojisine, sosyal geleneklere, iletişim sinyallerine sahiptir. Maymunlardaki kültürel çeşitlilikten bahsediyoruz.

Hayvanlar hakkındaki en büyük yanılgılardan biri nedir?

-Hayvanların şu anda yaşadıklarını, geleceklerinin olmadığını ve geçmişlerinin olmadığını düşünme eğilimindeyiz. Fakat bunun doğru olmadığını biliyoruz. Gelecek için, bir şeyi düzeltmek için araçlar kullanabilirler. İsviçre’de bir hayvanat bahçesinde orangutanlar, kafeslerine bir ışık geçirdiler ve her şeyi parçaladılar. Orangutanlar bu şekilde yaz gecelerini binanın çatısında geçirdi. Sonra bakıcılar geri dönmeden önceki sabah, kafeslerine geri döndüler ve çatı penceresini birleştirdiler. Yani hiç kimse fark etmedi. Güzel bir yaz gecesinde, çatıda olmak kafesten daha iyiydi.

Şempanzelerin bir ahlak anlayışı gösterdiğini söylüyorsunuz. Nasıl yani?

-Adalet duygusu var ve bizim gibi kooperatif hayvanlar. Diyelim ki sizinle düzenli olarak avlanmaya gidiyorum ve her zaman en iyi et parçalarını alıyorsunuz ve ben sadece küçük parçaları alıyorum. Bu benim için iyi bir ortaklık değil. Şempanzelerin ve bonoboların adalete duyarlı olduklarını görüyoruz. Empatik olabilirler. Başkalarının sıkıntısına güven vererek ve onlarla yemek paylaşarak karşılık veriyorlar. Bu konuda deneyler yapıyoruz. Yalnızca kendilerine yarar sağlayan sonuçları mı tercih ediyorlar yoksa her iki şempanzeye de fayda sağlayan sonuçları mı tercih ediyorlar?

Bunu nasıl test ediyorsunuz?

-Tipik bir deneyde, birbirlerini yan yana tanıyan iki şempanzeyi iki odaya koyarsınız, aralarına bir ağ koyarak onların birbirlerini görmesini, duymasını sağlayabilirsiniz. Sonra bir tanesinin iki belirteç arasında seçim yapmasına izin verdin. Mavi ve kırmızı jetonlar diyelim, farklı renklere sahip bir kova simgesi alıyorlar. Mavi bir jeton seçip bize verirlerse, ödüllendirilir. Kırmızı bir jeton alırlarsa, bir ödül alırlar ve ayrıca ortağına da ödül verilir. Bu yüzden onlar için bir fark yaratmaz, çünkü bize her belirteç verdiklerinde ödüllendirilirler. Tek fark, “Eşim de bir şey mi elde ediyor?” Bulduğumuz şey, zaman içinde, ikisini de ödüllendiren belirteci seçmeleri.

Şempanzeler akrabası olmayanlara da yardım eder

(Yerkes kolonisi hakkındaki araştırmaları için) Peki testler neyi ortaya çıkardı?

-Şempanzelerin, ilgisiz kişilere karşı çok fazla özgecil davranışı vardır. İnsanlar şempanzelerin sadece akrabalara karşı özgecil olduğunu iddia etti, bu yüzden bu testler yapıldı. Bir bireyin DNA’sını ölçebilirsiniz; böylece kimin kiminle ilişkili olduğunu bilirsiniz. Bilim insanları, şempanzelerin yardım davranışlarının çoğunun aslında akraba olmayanlar arasında olduğunu buldu.

Yani başkalarının acısını ya da zorluğunu tanıyan sadece insanlar değil mi?

-İnsanlar empatinin karmaşıklığını abartıyorlar. Ortalama bir psikoloğa hayvanlarda empati olduğunu söylerseniz bunun mümkün olmadığını söyler. Artık insan araştırmalarından, otomatik tepkilerde çok fazla empati olduğunu biliyoruz. Eğer kaşlarını çatıyor ve üzülüyorsam, kaşlarını çatacak ve üzüleceksiniz çünkü yüz duygularımdan etkileneceksiniz. Eğer gülüp gülüyorsam güleceksin ve güleceksin.

Genellikle duygusal bulaşıcılık olarak adlandırılan bedensel bağlantı, birçok hayvanda kolayca görülebilir. Şempanzelerde esneme bulaşıcılığını araştırıyoruz. Eğer esniyorsam, bir noktada esneyeceksin. İnsan çalışmalarından empati ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Çok empatik olan insanlar da başkalarının esnemelerine karşı çok hassastırlar ve yakın oldukları birinin esnemelerine karşılık olarak esneme olasılıkları daha yüksektir. Bu yüzden şempanzeleri test ettik. Onlara esneme şempanzelerinin video kasetlerini gösterdik ve esnemeye başladılar. Aslında, tıpkı insanlar gibi bildikleri bir bireyde görürlerse, aslında daha fazlasını yaparlar. Bu bedensel bağlantılar temelde empatinin nasıl başladığıdır.

Bu, “ayna nöronlar” ile aynı mı yoksa diğerlerinde gözlemlediğimiz duyguları uyardığı beyin hücreleri mi?

Ayna nöronu şimdi sıklıkla bir empati kaynağı olarak bahsedilir, ancak ayna nöronlarının hipingine ilişkin biraz tartışma vardır. Fakat evet, ayna nöronları muhtemelen bu tür duygusal bulaşıcılıkta rol oynar. Ve ayna nöronların insanlarda değil, şebeklerde bulunduğunu asla unutmamalıyız. Kanıtlar, empatinin sinirsel substratının tüm primatlarda çok fazla mevcut olduğudur. Bir kavgayı kaybettikten sonra çığlık atan başka bir şempanzeyi izleyen bir şempanze, kendini sıkıntıya sokar.

Şempanzeler toplumcu hayvanlardır

-(Erkekler arasındaki iktidar kavgalarına ilişkin); Bir erkek arabulucu olamazdı, çünkü böyle bir sahneye girer girmez, ikisinden birinin arkadaşı olarak algılanacak. Tanıdığım diğer hayvanlardan daha fazla, şempanzelerin topluluklarını bir bütün olarak anladıkları görülüyor. Gruptaki uyum seviyesi konusunda endişeli görünüyorlar. Eğer grup uyumlu ise herkes fayda sağlar, yani dişiler, erkekler arasındaki kavgaları izler. İki erkek kavga ettikten sonra uzlaşmazlarsa, yüksek rütbeli bir dişi araya girer ve barışmalarını sağlayabilir.

“Kontrol rolü” dediğimiz şeyi alan bazı yüksek dereceli erkekler de var. Küçük bir kavga olur olmaz – iki genç arasındaki en küçük kavga bile – kavgayı durdurur. Ve çok tarafsızlar. Bunu yapmaları çok önemlidir, çünkü küçük dövüşler genellikle büyük dövüşlere dönüşür.

Bunu nasıl açıklarsınız? Onlarca yıldır bencilliğin doğal seleksiyona yol açtığı söylendi. Sadece güçlü olan hayatta kalır.

-Bu bir basitleştirme. Yaşam mücadelesi, genellikle mücadele ederek ve savaşarak değil, daha iyi bir bağışıklık sistemine sahip olmak veya daha iyi kulaklar veya gözler ile kazanılır. Hayatta kalmak mutlaka bir başkasını mağlup etmekten ibaret değildir. Evet, rekabet resmin bir parçası, ama toplumu bir arada tutan çok güçlü karşı-mekanizmalar var. Gruplar halinde yaşıyoruz çünkü onlar bizim için faydalı, bu yüzden grubumuzu bir arada tutmamız gerekiyor. Bu, birçok hayvan için de geçerlidir.

Şempanzeler savaşır ama soykırım yapmaz

Şempanzeler, başka bir bölgedeki rakip bir gruba karşı savaşa girer mi?

-Evet, ama şempanzelerin bildiğimiz kadarıyla soykırımı yok. Dolayısıyla biz insanlar soykırımın ayırt edici özelliklerimizden biri olduğu için gurur duyuyoruz (!) Ayrıca bizi bonolarla karşılaştırırım. Bonobolar şempanzeler olarak bize eşit derecede yakınlar ve bence eşit derecede alakalılar. Şempanzelerde gördüğümüzden daha fazla empati göstermişlerdir.

Evrimsel atalarımız şempanzelerin ve bonoboların ortak atalarından aynı anda ayrıldılar. Ortak atamız daha çok bonoboya mı yoksa şempanzeye mi benziyor?

-Asla cevaplayamayacağımız büyük soru bu. Şempanze, insanların katil maymunlar olduğu düşüncesine uyuyor ve ancak zamanla barışçıl hale geldik. Başka bir düşünce ise her zaman savaş yaptığımıza inanmayan düşüncedir. Çünkü savaş kanıtları tarım devrimi ile örtüşen yaklaşık 12 bin yıl öncesine dayanıyor. Bu grup insanların bonobolarla daha çok alakalı olduğunu düşünüyor.

(Dinsel konular üzerine konuştuktan hemen sonra) Diğer primatların da bir din şekli var mı?

-Primatların dinleri olduğunu sanmıyorum ama bazı batıl inançları olabilir. Örneğin, bir fırtına ve ardından yağmur yağarsa, erkek şempanzeler ellerini kaldıracak ve dans tarzında iki ayaklı bir şekilde dolaşmaya başlayacak. Buna yağmur dansı denir ve bir şelaleye yaklaşan şempanzelerle gözlenmiştir. Neden yaptıklarını gerçekten bilmiyoruz. Ayrıca ölüme tepki gösteriyorlar. Primatların başkalarının ölümünden çok etkilendiğini görüyoruz. Grup üyelerinden biri öldükten sonra günlerce yemek yemeyecekler. Diyelim ki bir anne çocuğunu kaybetti. Yemek yemez, köşede oturur ve bağırır. Bence ölümün kalıcı olduğunu biliyorlar, ancak insanlar hakkında bir gün öleceklerini bildikleri gibi kendileri hakkında bu bilgiye sahip olup olmadıklarını bilmiyoruz.

Kaynak; Nautilus