Elektronik Sigara masum mu? Zararlı mı?

4 dakikalık içerik

Elektronik sigara sağlık için zararlı mı? Pek çok elektronik sigara kullanıcısı bu soruyu soruyor. Sigaranın çok zararlı olduğu için pek çok insanın sigarayı bıraktı. Ancak nikotin bağımlılığı ya da el alışkanlığından kurtulamayan insanlar e-sigara ile bunlara çözüm arıyor.

Elektronik sigara, tütün içermeyen ancak nikotin içerebilen buhar üreten makinelere verilen genel bir isim. Elektrik akımıyla buhar üretme prensibine dayanan bu üründe ise çeşitli likit karşımlar buhar üretimi için kullanılıyor.

elektronik sigara
Elektronik Sigara

Yeni yapılan çalışmalar, elektronik sigaranın da zararlı olabileceğini gösteriyor. Özellikle sigara bağımlılarının sigaradaki diğer zehirli maddelerle muhattap olmadan nikotin bağımlılığını azaltabilmelerini ve kontrol edebilmelerini sağlayan e-sigara, aslında sanıldığı kadar masum olmayabilir. E-sigarada kullanılan kimyasalların akciğer dokusunda enflamasyona sebep olabileceğine dair yeni çalışmalar yayınlandı.

Indiana University’den Irina Petrache ve ekibi, elektronik sigara ile solunan buharın akciğer hücrelerine zarar verdiğini buldular. Tüketilen e-sigarada nikotin bulunmasa bile akciğer hücrelerinin savunma mekanizmasına zarar verdiği ortaya çıkarıldı.

Elektronik sigara25 kişilik bir örneklemle yapılan araştırmada ise normal sigara ve e-sigaranın akciğer üzerindeki kısa dönem etkilerinin çok benzer olduğu ortaya çıkarıldı. Bunun yanı sıra çeşitli aromalarla yapılan deneylerde de akciğer hücrelerin zarar gördüğü gözlemlendi. Kimi aromalar akciğer hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatıyor hatta durduruyor.

Elektronik Sigara ve Kimyasal Riskler

E-sigara likitleri aromaların çözünebilmesi için uygun kimyasallar içeriyor. Ancak bu likitler e-sigarada ısıtıldığında risk yaratan karbonillere dönüşüyor. 2014’te yapılan çalışma formaldehit gibi karbonillerden oluşan bu bileşiklerin kanser içinde şüphe taşıdıklarını bildirilmişti. Bunun yanı sıra Washington State University’den Jennifer Cameron ve ekibi yaptıkları çalışmada üretilen likitlerde nikotin miktarının doğru şekilde bulunmadığını da gösterdiler. 30-60 mg nikotin bir yetişkinin zehirlenmesine sebep olabilecek bir miktar. Ancak kimi likit şişeleri 100 mg’a kadar nikotin içeriyor. Eğer bu likiti yanlışlıkla bir çocuk ya da yetişkin içerse sonuç ölümcül olabilir.

elektronik sigara
Elektronik sigara

Elektronik sigara üzerine araştırmalar hala sürdürülüyor. Ancak ortaya çıkan sonuçlar aslında e-sigaranın sanıldığı kadar masum olmadığı yönünde. Hem kimyasal olarak yine risk yaratmakta hemde akciğer hücreleri üzerinde farklı etkileri yeni keşfediliyor. Bu sebeple bu tür bağlımlılık yapıcı maddelerin tüketimi pek çok ülkede sınırlandırılmış ya da yasaklanmış durumda.

http://tobaccocontrol.bmj.com/content/23/1/77 

http://www.atsjournals.org/doi/abs/10.1164/ajrccm-conference.2015.191.1_MeetingAbstracts.A2896

http://tobaccocontrol.bmj.com/content/early/2015/03/27/tobaccocontrol-2014-052175?sid=001c7684-57a7-4c37-9ad6-ef8b2c0c9a99

 

Haftalık Ebülten Aboneliği