elektronik sigara tehlikeli mi

Elektronik sigara can alıyor; ABD’de altıncı ölüm

7 dakikalık içerik

Elektronik sigara göründüğü kadar tehlikesiz değil!

Tütün bağımlılığından kurtulmak ya da tütüne duyulan ihtiyaç hissini azaltmak için kullanılan elektronik sigara, sanıldığı kadar zararsız değil. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas eyaletinde, bir kişi, sağlık yetkililerinin bildirdiğine göre elektronik sigaradan kaynaklı akciğer yetmezliğinden dolayı hayatını kaybetti. Salı günü hayatını kaybeden kişinin 50 yaşından büyük ve sağlık sorunları olduğu açıklandı. Kadın, elektronik sigara kullanmaya başlamasından kısa bir süre sonra hastalandı ve semptomları hızla ilerledi.

Konuyla ilgili Kansas Sağlık ve Çevre Departmanı, ne tür bir elektronik sigaranın kullanıldığının henüz belirlenemediğini ifade etti. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve eyalet sağlık birimleri benzer ölümleri araştırıyor. Sağlık yetkilileri, elektronik sigaradan kaynaklı olduğu düşünülen ölüm vakaları arasında kesin bir neden veya net bir bağlantı bulamadıklarını da ekledi.

ABD’de elektronik sigara kaynaklı altıncı ölüm

ABD’de 33 eyaletten ve Virjin Adaları’ndan CDC’ye bildirilen elektronik sigaraların kullanımıyla ilişkili 450’den fazla olası akciğer hastalığı vakası bulunuyor. Sayılar sık sık değişiyor. Kansas’taki bu son ölümden önce, elektronik sigarayla ilişkili California, Illinois, Indiana, Minnesota ve Oregon’da beş ölüm rapor edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektronik sigara ile bağlantılı akciğer hastalıklarından ilk ölümün Ağustos ayında Illinois’te olduğu bildirildi; ölen kişi bir yetişkindi. İkinci ölüm vakası Oregon’da, üçüncüsü Minnesota’da ve dördüncüsü Indiana’da yaşandı. Beşinci ölüm, geçtiğimiz hafta Cuma günü California’da gerçekleşti. Son olarak da Kansas’ta, Salı günü altıncı ölüm vakası bildirildi.

ABD’de elektronik sigaralar ile akciğer hastalıkları arasındaki bağlantıya yönelik araştırmalar sürüyor. Bildirilen tüm vakalar, elektronik sigara ürünlerinin kullanımına işaret ediyor. Üstelik bazı hastaların, THC yağı (esrarın etkili bir maddesi) gibi kannabinoid (bir çeşit kimyasal bileşik) ürünleri içeren elektronik sigaraları kullandığı anlaşıldı.

Aromalı elektronik sigaralar yasaklanacak

New York sağlık yetkilileri geçtiğimiz hafta, esrar ürünleri içeren tüm elektronik sigara ürünlerinde son derece yüksek miktarda kimyevi E vitamini asetatının bulunduğunu açıkladı. Kansas eyaletinin sağlık departmanı, New York Eyalet Sağlık Bakanlığı’nın Wadsworth Merkezi’nde yapılan laboratuvar testlerinde esrar maddeleri içeren numunelerde E vitamini asetatının “çok yüksek” olduğunun anlaşıldığını açıkladı. New York Sağlık Bakanlığı, E vitamini asetatının şu anda devletin hastalıklar konusundaki soruşturmasının “kilit odak noktası” olduğunu ifade etti. E vitamini asetat içerdiği tespit edilen ürünlerden bazıları şeker aromalı elektronik sigaralardır. ABD’de, aromalı elektronik sigaralarının satışının yasaklanması bekleniliyor.

FDA sözcüsü Stephanie Caccomo, Salı günü yayımlanan bir açıklamada, elektronik sigara ile bağlantılı hastalıkların kökenine gitmeye öncelik verdiklerini belirtti. Açıklamanın bir bölümünde, “Şu anda, belirli ürünler veya maddeler ile rapor edilen hastalıklar arasında bir ilişki olup olmadığını daha iyi anlamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuluyor. İncelenmekte olan hastalıklar, elektronik sigara ürünlerinin daha geniş bir kullanımını kapsıyor; THC gibi maddelerle birlikte kullanılanlar da dahil olmak üzere.” denildi.

ABD, elektronik sigarayla mücadele etmeye büyük önem vermiş durumda. FDA sözcüsünün açıklamasının devamında, “Gençlerin e-sigara kullanımındaki ciddi artışıyla mücadele etmek için, yasaları hırçın bir şekilde uyguluyoruz ve gençleri e-sigara kullanımının tehlikeleri hakkında eğitmek için kampanyalara yatırım yapıyoruz. Eğitim çalışmalarımız arasında gençlere yönelik önleme mesajları, dijital platformlar, lise banyolarına posterler asma ve eğitimcilere yönelik ders planları yer alıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Çarşamba günü, Donald J. Trump yönetimi tüm aromalı elektronik sigaraların (tütün aromalılar hariç) satışının yasaklanacağını açıkladı.

Kaynak;

CNN Health