////

Ekoevo’dan Haber Var!

3 dakikalık içerik

Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği (Ekoevo), 2015 yılında Ankara’da kurulmuş ekoloji ve evrimsel biyoloji alanlarında çalışan genç araştırmacıları kapsayacak, bilimsel işbirliğini geliştirme amaçlı ağ kurma girişimi güden bir dernek. Üyeleri arasında evrimsel biyologlar ve ekologlar bulunuyor.
Dernek üyeleri arasındaki işbirliğini artırmaya yönelik çalıştaylar haricinde, iki tip faaliyet daha yürüten Ekoevo, uluslararası bilimsel sempozyumlar ve “yaz ve kış okulları” düzenlemekte.
Çıkardıkları e-bültenler ile bilimsel anlamda doyurucu içerikler sunan Ekoevo, 2021 yılı 4.sayısını yayına aldı. Detaylı incelemek isteyenler, ilgili sayıya bu link üzerinden ulaşabilir.
4. sayıda öne çıkan başlıklar ise şu şekilde: Üyelerimizi Tanıyalım: Doğa Koruma Merkezi’nde Biyolojik Çeşitlilik Koruma Programı Koordinatörü olarak çalışan Özge Balkız ile yapılan röportaj, SARS-Cov-2’nin Türkiye’deki yayılımının filogenetik yöntemlerle incelenmesi kapsamında Ogün Adebali ve ekibinin COVID-19’un Türkiye’deki yayılımı ve evrimsel geçmişini inceledikleri çalışma hakkındaki yazı, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Arzu Karahan liderliğindeki Genetik Laboratuvarı araştırma grubu içeriği şeklinde.
Editörün, okuyucu geri dönüşlerini önemsediğini belirttiği ve bu kapsamda paylaştığı [email protected] adresini de paylaştığı bilgisinin de altını çizmekte fayda var.
Bülten, doktoraya yeni başlamış veya doktorasını tamamlamış üyelerin görüşlerini aktardığı bir bölüm ile okuyuculara “merhaba” diyor.
Türlerin Geçmiş Rekabeti
İlerleyen bölümlerde ise dernek üyelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Ekoloji ve Evrim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Emrah Çoraman, yarasalar üzerinde yaptığı türler arası rekabetle ilgili çalışmasını aktarıyor.
Su Kuşlarının Nesillerinin Tükenme Tehlikesi İçin Çevrelerini İnceliyoruz
Dernek üyelerinden Kaan Özgencil, Freshwater Biology dergisinde yayımlanan makalelerinin sonuçlarını anlatıyor ve su içi bitkilerinin ve su seviyesinin sığ göllerde kışlayan su kuşu komünitelerinin fonksiyonel yapısı ve çeşitliliğine etkisini inceliyor.
Başarı ödülleri, kitap önerileri gibi başlıklarla devam eden bülteni keyifle okuyabilirsiniz.