//

Ege Üniversitesi’nden “Atıksız Körfez, Dönüşen Gelecek” Projesi

5 dakikalık içerik

Ege Üniversitesi (EÜ) yeni bir projeyle yine gündemde. Öğrenciler “Atıksız Körfez, Dönüşen Gelecek” projesi kapsamında hayalet ağ atıklarının temizlenmesine katkı sağladı.

Ege Üniversitesi’nin destek verdiği sosyal sorumluluk projesi kapsamında hayalet ağların ve atıkların temizlenmesi için dalış etkinliği düzenlendi. İzmir’in Urla ilçesinde gerçekleştirilen etkinliğe EÜ Su Ürünleri Fakültesi ve Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu destek verdi.

“Özellikle Balık Ağı Ve Plastik Materyallerin Geri Dönüşümü Çok Önemli”

Çevre bilinci konusunda üniversitelerin önemli yeri olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, bu tür projelerin devamının gelmesini temenni ederek, “Özellikle balık ağı ve plastik materyallerin geri dönüşümü çok önem taşıyor. Bu atıkların toplanarak geri dönüşüm işlemine tabi tutulup doğada çözünebilir hale gelmesi çevre açısından oldukça önemli” dedi.

Proje dâhilinde 12 paydaşın bulunduğunu belirten Prof. Dr. Budak, “Hepsine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü öğrencilerimize etmemiz gerekiyor. Öğrenci topluluklarımızın katkıları olmadan bu işleri yapmak çok zordur. Çevre bilinci açısından üniversitelere gerçekten büyük iş düşüyor” diye konuştu.

Doğal Kaynaklar Tükeniyor! Sosyal Sorumluluk Çalışmaları Yapılmalı

Tüketimin yükseldiği, sanayileşme ve kentleşmenin tavan yaptığı bir dünyada olduğumuzu vurgulayan Prof. Dr. Budak, “Doğal kaynaklar tükeniyor. Bu sorunlara yönelik gerek projelerle, gerek Ar-Ge çalışmalarıyla gerekse sosyal sorumluluk alanında resmi kurumlarımız ve öğrencilerimiz iş birliğinde çalışmalar yapmamız gerekiyor. Çevre sorunlarına yönelik çalışmalarımız sonucunda Greenmetric Dünya Yeşil Üniversiteler sıralamasında Türkiye’deki ilk dört üniversiteden biriyiz” ifadelerine yer verdi.

Projeyle ilk karşılaşmasını çok heyecanlı olarak nitelendiren EÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, “Ben bir deniz kirliliği uzmanıyım ve yaklaşık 35 yıldır İzmir Körfezi’nde su kalitesinin yükseltilmesi için akademik çalışmalar gerçekleştiriyorum” dedi.

Hayalet Ağ Doğal Yaşamı Olumsuz Etkiliyor!

Sözlerine hayalet ağ kavramını ve onun denizlere verdiği zararı anlatarak devam eden Prof. Dr. Sunlu, “Hayalet ağ kavramı; av operasyonları sırasında bir objeye takılma, halat kopması ya da yasak avcılık gibi unsurlara bağlı olarak terk edilen ağlardır. Ağlar, hem deniz kirliliğine hem de balıkların takılarak ölmelerine neden olmaktadır. Bu durum, doğal yaşam ve özellikle dipte yaşayan balık türleri üzerinde ciddi olumsuzluklar meydana getirmektedir. Yapımlarında kullanılan malzemeler nedeniyle de suda çok uzun zamanda yok olurlar” diye konuştu.

Proje dâhilinde denizden çıkarılan ağların geri dönüştürülmesinin de önemsendiğine değinen Prof. Dr. Sunlu, “Sıfır Atık Projesi’ne biz de bu projemizle deniz kirliliği ve su ürünleri açısından büyük katkı sağlıyoruz. Çıkarılan ağları geri dönüştürerek farklı objeler elde ediyoruz. Bu nedende projemiz, İzmir Körfezi için büyük bir önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Ege Üniversitesi Haber Ajansı