Ege Üniversitesi Herbaryumu’nda Yaklaşık 3 Bin Bitki Türü Yaşıyor!

5 dakikalık içerik

Ege Üniversitesi Haber Ajansı Ege Ajansın haberine göre dünyanın en önemli botanik bahçelerinden biri Ege Üniversitesi (EÜ) bünyesinde bulunuyor. Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yaklaşık 3 bin bitki türü yaşıyor.

Uluslararası Düzeyde Pek Çok Endemik Türe Ev Sahipliği Yapıyor

EÜ Botanik Bahçesi Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ademi Fahri Pirhan yaptığı açıklamada merkezin uluslararası düzeyde saygın bir konumda olduğunu söyledi. Dr. Pirhan EÜ Botanik Bahçesi’nin pek çok endemik türe ev sahipliği yaptığını ve bu türlerin bilim dünyasına ve literatüre kazandırıldığını anlattı.

Dünya bitki çeşitliliği araştırmaları için fırsat tanıyan ve EÜ kampüsü içerisinde yer alan Botanik Bahçesinin 16 Bin 750 metre karelik alanda bulunduğu söylendi. Bahçe içerisinde hem yerli hem de yabancı kökenli pek çok endemik tür bulunuyor. Yeni türler keşfederek Botanik Bahçesi’ni zenginleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Dr. Pirhan, “Botanik Bahçemiz sayesinde bilim dünyasına ve dünya literatürüne kazandırdığımız endemik türlerle saygın bir konumda bulunuyoruz. Türkiye’deki beş herbaryumdan birine ev sahipliği yapıyoruz” dedi.

Yaklaşık 120 Yıl Önce Herbaryuma Konulmuş Bitkiler Var

Merkezin araştırma ve öğretim hizmetlerinin yanı sıra çok sayıda ziyaretçi ağırladığını ifade eden Dr. Pirhan, “Her yaştan kişiye doğal ve kültür bitkilerini tanıtmayı amaçlayan merkezimiz, 1 yılda her yaştan 15 bine yakın ziyaretçiyi ağırlıyor. Merkezimiz, kurulduğu günden bu yana pek çok endemik bitkiyi bilim dünyasına ve literatüre kazandırdı” diye konuştu. EÜ Herbaryum’unda bulunan bitki türlerini ise şöyle anlattı, “Herbaryum bahçemiz, tüm bitki örneklerinin olduğu bir yer. Yaklaşık 40 bine yakın bitki türü var. Herbaryum tekniklerine uygun olarak toplanan bitkiler daha sonra kâğıtlar arasında kurtularak preslenmesinin ardından, kartona yapıştırılarak bitkinin künyesi, tür adı, familya adı, toplayan kişinin bilgileri ve toplanma yılı ve yeri girilerek herbaryum etiketi veriliyor. Yaklaşık 120 yıl önce preslenip, herbaryuma konulmuş bitkiler var. Bu sayede dünyanın her yerinden gelen araştırmacılar kolayca bitki türlerine erişebiliyor. Başarısını son dönemde artırarak sürdüren merkezimiz, sadece ülkemiz için değil uluslararası arenada da saygın bir konumda bulunuyor”.

Kasım’da ‘Ege Herbaryumu’ndan Dünyaya Tanıtılmış Bitkiler’ Sergisi

Yeni türlerin ve endemik bitkilerin her sene artırıldığını söyleyen Dr. Pirhan, “Botanik Bahçesi kuruluşundan 2005 yılına kadar 10-15 tür kazandırılırken; şu an ise 70’e yakın tür kazandırılmış bulunmakta. Kasım ayında ‘Ege Herbaryumu’ndan Dünyaya Tanıtılmış Bitkiler’ adlı bir sergi oluşturulması düşünülüyor. Bahçemiz hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde ziyaretçilerini bekliyor. Öğrencilerimizin çayını alıp geleceği, sohbet edebileceği, hatta doğaseverlerin matını alıp kitap okuyup çeşitli etkinlikleri yapabileceği temiz bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: euegeajans