//

Ebeveynlerin İmtiyazlı Muamelesi Ciddi Sorunlara Yol Açıyor

4 dakikalık içerik

Uzmanlar ebeveynlerin kendi aralarında ve bazen kendilerinden bile habersiz “gözde çocuk” seçme davranışının ailedeki diğer çocuklarda ciddi hasarlar bırakabildiğini söylüyor.

Yapılan araştırmalara göre ailelerin yüzde 65’inde görülen gözde çocuk seçme davranışı birçok araştırmaya konu olmaya devam ediyor. Çocuklar üzerinde yaşam boyu devam edebilecek sorunlar bıraktığı kanısına varılan gözde çocuk seçme davranışına psikologlar “ebeveynlerin imtiyazlı muamelesi” anlamına gelen PDT yani “Parental differential treatment” ismini veriyor. PDT üzerinde araştırmalar yapan, ABD Northeastern Üniversitesi’nden uygulamalı psikoloji uzmanı Profesör Laurie Kramer, bu durumu insanların ebevenlerinin diğer çocuğu kendilerine tercih ettiği deneyimi olarak tanımlıyor. Ailedeki tüm bireylerin gözde çocuk seçme davranışını göremeyebileceğini söyleyen Kramer, “Ebeveynin yaptığına inandığı şey farklı olabilir” ifadelerini kullanıyor.

İmtiyazlı çocuk

Kardeşinin imtiyazlı çocuk olduğunu gören ve kendisini değersiz hisseden bireylerde sonuç ciddi olabiliyor. Bu türde algılanan gözde çocuk muamelesi, imtiyaz gösterilmeyen çocukta, çocuklarda benlik saygısının az olması, kaygı, depresyon ve riskli davranışlar da dahil olmak üzere davranış sorunları görülebiliyor.

Ayrıca çok çocuklu ailelerden ziyade iki çocuklu ailelerde daha sık görülen imtiyazlı çocuk muamelesi etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebildiğinden daha derin yaralar ve dolması imkânsız boşluklar oluşturabilir.

İmtiyazlı Çocuk Davranışı Cep Telefonu Bağımlılığında Etken

Çin’de yapılan bir araştırmada ebeveyn kayırmacılığı, ergenlik döneminde bireylerde cep telefonu bağımlılığı sorununu doğurduğu görüldü. Aynı zamanda Kanada’da yapılan diğer araştırmada, sekiz evsiz gençten yedisi ebeveynlerinin bir kardeşini diğer çocuklara -veya sadece kendisine- tercih ettikleri için aile bağlarının koptuğunu söyledi. Uzmanlar bu durumdan yola çıkarak, kardeşlerin birbirlerine düşman olmasının çok olağan olduğunu söylüyor.

Kramer’e göre ebeveynler bu durumu genelde reddediyor çünkü farkında değil. Kramer, bu konuyla ilgili yaptığı araştırmanın neticesinde, “Bir çocuğa ebeveynlik yapmanın daha kolay olması nedeniyle ebeveynler için tercihli muamele başlayabilir, o çocukla daha fazla ilişki kurabilir, kendileriyle çocuk arasında benzerlikler görebilirler” ifadelerini kullandı. İmtiyazlı çocuk problemi olan aileler için “Bu durum, kimsenin suçlandığını ya da bunun kendi hatası olduğunu hissetmediği bir şekilde hassasiyetle ele alınırsa, tüm taraflarla daha açık konuşmalar yapılabilir” önerisini veren Kramer, ailelere çözüm odaklı olmayı öneriyor.

gözde çocuk problemi

Kaynakça:

BBC