Haber

Ebabil Yavrularının bakımı için acil yardım çağrısı

ebabil

Ebabil kuşları, doğal alanlarının yanı sıra binaların çatı aralarında da üreyebilen göçmen kuşlardır. Her yıl Türkiye’nin çeşitli bölgelerine gelirler ve ürerler. Geçtiğimiz günlerde bir binanın çatısında tadilat yapılırken yüzden fazla ebabil yavrusu bulundu. Bulunan yavrular Kızılırmak Deltasındaki Veteriner Kliniğine kaldırıldılar. Klinik çalışanları ve bölgedeki ornitologlar yavru sayısının çok fazla olması sebebiyle bir yardım çağrısı paylaştılar. Gönüllülerin ebabil yavrularının bakımı için yardımını bekliyorlar.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde çalışan Ornitolog Dr. Kiraz Erciyas , durumu aşağıdaki sözlerle ifade etti ve kuşlarla ilgili olarak gönüllülere seslendi:

“ACİL YARDIM ÇAĞRISI!

Bir binanın çatısının tadilatı sırasında ortaya çıkan ebabil yavruları maalesef yanlış yönlendirme sebebiyle yuvalarından alınarak Kızılırmak Deltası’ndaki Veteriner Kliniğine getirilmiştir. Sayıları yüzün üzerinde. Çok kısıtlı insan kaynakları nedeniyle hepsiyle ilgilenilmesi oldukça zor.Ebabil yavruları uçuncaya kadar onlara bakacak gönüllüler aranıyor. İlgilenirseniz Veteriner Hekim Paria ile iletişime geçebilirsiniz (Cep: 0535 2946871). Bakım için gerekli yönlendirmeleri o yapacaktır! Şimdiden ilgilenen herkese teşekkürler.” 

Ebabil yavrularının bakımı ile ilgili olarak gönüllü olabileceklerin Veteriner Hekim Paria ile iletişime geçmesi için bilgi verdi.

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
En eski genetik veriler 1.7 milyon yıllık gergedan dişinden çıkarılıyor