Düzenli uyku notlarda başarıyı getiriyor

5 dakikalık içerik

Uyku ile derslerde başarılı olma arasında ilişki bulundu. Yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, daha iyi uyku alışkanlığı dahi iyi üniversite notlarına yol açıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğrencileri ile yapılan çalışmanın verileri, düzenli ve yeterli uyumanın önemini vurguluyor. İki MIT profesörü, öğrencilerin notları ile ne kadar uyudukları arasında güçlü bir ilişki buldu. Ayrıca uyku alışkanlığının tutarlılığı ve yatma saatleri de fark yaratıyor. Örneğin, her gece nispeten tutarlı miktarda uyuyanlar, bir geceden diğerine yatma saatinde ve uyku miktarında büyük değişiklikler olanlara kıyasla sınavlarda daha başarılı oldular. Araştırmacılar, büyük bir sınavdan önce iyi bir gece uykusunun yeterli olmadığını, fark oluşturabilmek için birkaç gece iyi bir uykunun gerekli olduğunu söyledi.

Science of Learning” dergisinde yayımlanan çalışmayı, MIT’de doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Kana Okano ve profesörler Jeffrey Grossman ile John Gabrieli (ve iki kişi) yaptı. Çalışma için ekip, bir mühendislik sınıfındaki 100 öğrenciye, bir kişinin aktivitesini 7 gün 24 saat takip eden akıllı bileklik Fitbits’in verileri kullanıldı. Çalışmanın ekibi şaşırtan bulgusu ise, bir kişinin belirli bir eşik süreden sonra (genelde saat 02.00’den sonra) yatağa girmesinin, ne kadar uyursa uyusun, sınavlarda daha az başarı olma eğilimi göstermesiydi.

Aslında çalışma tamamen uyku üzerine başlamamıştı. Prof. Dr. Grossman, MIT mühendislik fakültesindeki 3.091 (Katı Hal Kimyasına Giriş) sınıfındaki öğrencilerin fiziksel egzersiz ile akademik performansı arasında bir korelasyon bulmaya çalışıyordu. Prof. Dr. Grossman, egzersiz ile başarı arasında bir ilişkinin çıkmadığını ancak yine de egzersizin bilişsel performansa etki ettiğini düşündüğünü söyledi. Temel olarak, bir öğrencinin aldığı ortalama uyku miktarı ile 11 sınavdaki notları, üç ara sınav ve final sınavı arasında A’dan C’ye kadar olan notlarla doğru bir ilişki tespit edildi.

Kadınların uyku düzeni notlarda daha başarılı olmasını sağlıyor

Bu araştırma aynı zamanda Grossman’ın yıllarca farkettiği ve merak ettiği bir şey için bir açıklama yapmasına yardımcı oldu; ortalama olarak sınıfındaki kadınlar sürekli olarak erkeklerden daha iyi notlar alıyor. Grossman, bu konuda, “Uyku düzenimizi düzeltirsek, erkekler ve kadınlar sınıfta aynısını yapar. Dolayısıyla uyku, sınıfımızdaki cinsiyet farklılığının açıklaması olabilir.” dedi.

Kadınların neden erkeklerden daha iyi uyku alışkanlıklarına sahip olma eğiliminin nedenlerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

Harvard Tıp Fakültesinde Psikiyatri Profesörü ve Uyku ve Biliş Merkezi’nin direktörü Robert Stickgold, çalışmadan memnun olduğunu ancak ebeveyn olarak dehşete düştüğünü belirtti. Stickgold, “6.5 saatlik bir uyku ortalamaları olan öğrencilerin genel ders notları, sadece ortalama bir saat daha fazla uyuyan diğer öğrencilerden yüzde 50 oranında daha az.” dedi.

Kaynak;

MIT News