Duyurular

Bizden ve sizden gelen duyuruları burada okuyabilirsiniz.

///

Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri

Muğla Belediyesi 13 Ağustos Pazar günü çok dikkat çekici bir etkinlik düzenliyor. Knidos Antik Kenti/ Datça’da düzenlenecek konser “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” ismiyle duyuruldu.
Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri Ücretsiz
Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” konseri 13 Ağustos Pazar günü saat…

Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri

///

Muğla Belediyesi 13 Ağustos Pazar günü çok dikkat çekici bir etkinlik düzenliyor. Knidos Antik Kenti/ Datça’da düzenlenecek konser “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” ismiyle duyuruldu.
Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi Konseri Ücretsiz
Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” konseri 13 Ağustos Pazar günü saat 21.00’da gerçekleşecek. Konserin şef koltuğunda Kutay Maktay, başkemancı olarak ise İrem Kırbay bulunuyor. Konser için belirli bir ücret talep edilmiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrasının “Meteor Yağmurları Gökyüzünün Senfonisi” konserine bütün vatandaşlarımızı aramızda görmek isteriz. ✨🎶🎵🎻 pic.twitter.com/F3G80XQTt1
— KNİDOS KAZISI (@knidoskazisi) August 7, 2023

Konsere Gitmek İsteyenler İçin Tavsiyeler
Knidos kazısında çalışmış bir arkeolog konserin duyurusunu yaptı. Etkinliğe gitmeden önce müze kart çıkarmayı …

İlk Dinozora “Megalosaurus Bucklandii” İsminin Verilmesinin Üzerinden 200 Yıl Geçti

////

İlk dinozor Megalosaurus Bucklandii’ ye isminin verilmesinin 200. yıl dönümü Doğa Tarihi Müzesi bünyesinde kutlanacak. Doğa Tarihi Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı öncü dinozor paleobiyolojisini sergileyen uluslararası konferansa, dünyanın dört bir yanından sekiz ana konuşmacı katılacak. Sekiz ana konuşmacının konuştuğu konferansta, diğer konuşmalar özet gönderimi ve başvuru yoluyla seçilecek. Natural History Museum Resmî Webb sayfasında yapılan duyuruya göre, diğer konuşmaların özet çağrısı için 2023 Eylül ayında kayıtlar açılacak.
Konferansta iki gün sürecek olan konuşmaların ardından deniz sürüngenleri galerisi gezisi yapılacak, konferans yemeği verilecek ve önemli sergilerden birine özel erişim sağlanacak.

Natural History Museum ’da yapılan açıklamaya göre ise açılış konuşmacıları listesi şöyle:
Dr. Xu …

Antik Limanda Meteor Yağmuru Gözlem Etkinliği

///

Mudanya Belediyesi, Bilim ve Amatör Astronomi Kulübü Derneği (BAAK) ve Trilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle unutulmaz bir meteor yağmuru gözlem etkinliği gerçekleşiyor. “Kahraman (Perseid) Takım Yıldızı Yönünden Saçılan Göktaşı (Meteor) Yağmuru” gözlemi, 12 Ağustos Cumartesi günü Kapanca Antik Liman’da yerel halk ve astronomi meraklıları için buluşma noktası olacak. Perseid meteor yağmuru gök olayı ülkemizde bu yıl çok sayıda (Tübitak TUG, Karacabey ve Olimpos ) etkinlikle ve sevinçle takip ediliyor.

Tarih: 12 Ağustos 2023, Cumartesi
Doğa Yürüyüşü: Saat 17.00 – 20.00, Yer: Tirilye / Kapanca
Bilim Sohbet Etkinliği: Saat 21.00
Satürn ve Jüpiter Teleskop Gezegen Gözlemi: Saat 23:00 – 00:30
Meteor Yağmuru Gözlemi: Saat …

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali İlgilileri Bekliyor!

//

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali kapılarını açtı. Antalya Olimpos’ta gerçekleştirilecek olan festival gökyüzüne ilgi duyan herkesi bekliyor.

Etkinlik Alanı Ulaşımın Kolay Sağlandığı Bir Noktada Yer Alıyor
Etkinlik 11 Ağustos 2023 Cuma günü sabah saat 08:00 ile 14 Ağustos 2023 Pazartesi sabahı 11:00 arasında gerçekleştirilecek. Festival “Don Kişot” isimli mekânda yapılacak. Bu mekân zaman içerisinde tecrübelerle düzenlenmiş, geliştirilmiş bir mekân olduğundan her türlü ihtiyaca cevap verir nitelikte. Ulaşım açısından da oldukça kolay bir lokasyonda yer alan etkinlik için, Antalya şehir içi ya da Antalya otogarı gibi merkezi noktalardan toplu taşımayla ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor.
2 Farklı Konaklama Seçeneği Mevcut
3 gün sürecek festival için 2 farklı …

NASA, James Webb Uzay Teleskobu Keşiflerinin İlk Yılını Kutluyor

/////

NASA, resmî web sayfasında şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en karmaşık uzay teleskobu olan James Webb’in bilim keşiflerinin ilk yılını andığını açıkladı. James Webb’in keşfinin ilk yılını kutlamak amacıyla ABD genelinde canlı ve çevrimiçi olarak birçok etkinlik düzenleneceği ifade edildi.
İlk renkli görüntülerini 12 Temmuz 2022’de, gözlemevinin bilim misyonunun başlangıcı olarak yayınlayan James Webb uzay teleskobu o günden beri birçok galaksi keşfetti. James Webb 12 Temmuz 2022’den bu yana gözlemlenen en eski galaksilerden bazılarına ulaştı ve Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin en ayrıntılı görüntülerine ulaştı. James Webb uzay teleskobu, aynı zamanda Güneş sistemi içindeki gezegenlerin yeni görüntüsünü de yayınlayıp bilim dünyasıyla …

Hava Sıcaklıkları Mevsim Normallerinin Üstüne Çıkacak

////

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, hava sıcaklıkları hissedilir derecede artacak. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstüne çıkacağı uyarısını yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11-16 Temmuz tarihlerini işaret etti.
14 Temmuz Cuma Günü Sıcaklık Pik Noktasına Ulaşacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son yaptığı değerlendirme sonucunda, 11 Temmuz Salı günü itibariyle, ülkenin sıcak hava dalgasının etkisine gireceği ifade ediliyor. Hem Afrika hem de Basra’dan yola çıkan sıcak hava dalgası, 11 Temmuz’dan sonra etkilerini hissettirecek. Uzmanlar sıcaklığın pik günlerinin cuma, cumartesi ve pazar günleri olacağını ön görüyor. Sıcak hava severlerin bile gölgelere sığınacağı bu sıcak günlerde, işverenlerin homeoffice çalışma kararı alması öneriliyor.

Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgesinde Yaşayanlar …

DOA KOZMETİK’TEN BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA TAM DESTEK

///

Doa Bilişim Kozmetik firması resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada bilimsel araştırmalara fon sağlayacağını duyurdu. Doa Bilim Kozmetik; tüm tıp fakülteleri, eczacılık fakülteleri ve fen edebiyat fakülteleri kimya bölümleri, biyoloji bölümü ve mühendislik fakültelerinin kimya mühendisliği bölümlerinin değerli hocaları ve özellikle öğrencilerine bilimsel araştırma desteği sağlayacağını açıkladı.
Yaklaşık beş yıldır her türlü kozmetik ve türevi araştırmaları için hammaddeleri ücretsiz tedarik ettiğini ifade eden Doa Kozmetik, bu yapıyı güçlendirmek istediğini paylaştı. Bayramdan sonra fonların devam edeceğini dile getiren Doa yetkilileri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bayramdan sonra bu kurumsal yapıyı daha güçlendirmek ve çeşitli fonlarla çalışmalarınızı desteklemek istiyoruz. Biliyoruz ki imkân ve olanak verilirse …

İBG 10 Kasım Bilim Günü Etkinliği Duyuruldu

//

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG), bu senenin İBG Bilim Günü programını yayınladı. 10 Kasım 2022’de düzenlenecek olan etkinliğe çok sayıda bilim insanı ve araştırmacı katılacak.
“Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir, Fendir” – Mustafa Kemal Atatürk
10 Kasım İBG Bilim Günü, 2017 yılından bu yana düzenleniyor. İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi bu günü şöyle tanıtıyor, “İBG 10 Kasım Bilim Günü, bilimin en gerçek yol gösterici olduğunu dile getiren Mustafa Kemal Atatürk’ü bilimle anmak amacıyla gerçekleştirilen bilimsel bir etkinliktir”. Bilim Günü etkinliğinin, İBG’nin en kapsamlı ve en çok izleyiciye ulaşan etkinliği olduğunu ifade eden kurum, “Bu gün, 2019 yılından itibaren her 10 Kasım’da …

Sonbahar Geldi, Nobel Mevsimi Başladı!

Bu senenin Nobel Ödülleri sezonu resmi olarak açıldı. Her Ekim ayında, İsveç ve Norveç’teki komiteler; bilim, edebiyat ve ekonomi ve barış çalışmaları adına çeşitli ödüller veriyor. Ödüllerin tarih ve saatlerini önceden yayınlayan Nobel resmi internet sitesi, duyuru yaparak ilgililere açıklama yaptı. Birden fazla dalda düzenlenen ödüller bu sene de sahiplerini bekliyor.

The announcement of the 2022 #NobelPrize in Chemistry is coming – save the date.
Join the excitement next week – hear the news first @NobelPrize and at https://t.co/3VsHzjFFBi
Watch live: https://t.co/MXct1FcWUF pic.twitter.com/A8WnjHD3Sh
— The Nobel Prize (@NobelPrize) September 28, 2022

Bu Seneki Etkinliğe Geçtiğimiz İki Senenin Kazananları Da Davetli
Pandemi sürecinde Nobel Ödülleri de her …

Joe Biden James Webb Uzay Teleskobu’nun ilk fotoğraflarını paylaşacak

///

James Webb Uzay Teleskobu'nun ilk yüksek çözünürlüklü görsellerini bu gece İstanbul saatiyle 24:00' da Joe Biden paylaşacak. NASA'nın programında ilk açıklamaların ve görsel paylaşımının 12 Temmuz'da yapılması bekleniyordu. NASA yeni bir duyuruyla James Webb Uzay Teleskobu'ndan elde edilen ilk yüksek çözünürlüklü görselin Joe biden tarafından 11 Temmuz New York saatiyle 17:00'da açıklanacağı duyuruldu. …

1 2 3 6