/

Dünyanın Mantosundan Gelen Yeni Mineral Keşfedildi

2 dakikalık içerik

Botswana‘da bulunan eski bir elmas, Dünyanın derinliklerinden gelen daha önce hiç görülmemiş bir mineral içeriyor. “Davemaoit” olarak adlandırılan mineral, derin Dünya kimyasına benzersiz bir pencere açıyor.

Çoğu elmas yeraltında 120 ila 250 kilometrede oluşur. Ancak “süper derin elmaslar“ yüzeyin 660 kilometre altında başlayan Dünya’nın alt mantosunda oluşmaktadır. Süper derin elmasları araştıran bir grup bilim insanı X ışınları kullanarak inceledikleri elmasın içinde hapsolmuş bir minerale ait küçük kristaller buldu. Kristaller lazer yöntemi ile kesilen elmastan çıkarıldı ve buharlaştırıldı. Ardından bu kristallerin kimyasal yapısı kütle spektrometresi tekniğiyle incelendi. Yapılan analizler sonucunda küçük kristallerin var olduğu düşünülen ama daha önce hiç gözlemlenmemiş, kübik şekildeki kristallerden oluşan bir kalsiyum silikat (CaSiO3) formuna sahip olduğu anlaşıldı.
Davemaoit’in Dünya’nın alt mantosunun yaklaşık %5’ini oluşturduğu ve dünyayı ısıtan uranyum, toryum ve potasyum -40 gibi radyoaktif elementlere de ev sahipliği yapabileceği düşünülüyor. Davemaoit’i oluşturan radyoaktif izlerin tanımlanması bu elementlerin mantonun neresinde saklandığını anlamamızı sağlıyor.

Bu keşif yeryüzünün derin alt tabakalarının yapısını anlamamızda ve diğer zorlu ve yüksek basınçlı fazların keşfinde umut veriyor.

Kaynak: Perovskite retrieved from the lower mantle-DOI: 10.1126/science.abm4742