ilk kalpsiz insan
/

Dünyanın ilk kalpsiz insanı; Craig Lewis

4 dakikalık içerik

Kalpsiz ve nabızsız yaşayan Craig Lewis, dünyada ilk! 55 yaşında iken geçirdiği bir rahatsızlık sonucu doktorlar tarafından kalbi alınan Lewis’in sıradışı hikayesi…

2011 yılının Mart ayında, o zaman 55 yaşında olan Craig Lewis isimli erkek, bir kalp hastalığı yaşadı; hayatı tehdit eden bu hastalığın adı “amiloidoz” idi. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Lewis, Texas Kalp Enstitüsü Hastanesine yatırıldı ve tedaviye başlandı. Amiloidoz, iç organları, kalbi, böbrekleri ve karaciğeri hızla sararak yapışkan bir maddeyle dolduran çok tehlikeli, ölümcül bir rahatsızlıktır. Bu hastalık, çok nadir görülen otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı hastalıklar olarak biliniyor. Eğer amiloidoz hastalarına hızlı bir şekilde müdahale edilmezse, muhtemelen birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler ancak Craig Lewis için durum böyle kötü sonuçlanmadı.

Texas Kalp Enstitüsünden Dr. Billy Cohn ve Dr. Bud Fraizer, kanın nabız olmadan vücutta dolaşmasını sağlayan “Continuous Flow / Sürekli Akış” dedikleri bir cihaz geliştirdi. Enstitüde tedaviye alınan Lewis’in kalbini çıkaran doktorlar, ardından bu cihazı yerleştirdi. Ameliyattan birkaç saat sonra ayağa kalkan Lewis, aynı gün doktorlarla konuşmaya başladı.

Doktorların büyük başarısı; nabız yok ama hayat var

Dr. Cohn, insan kalbinin yerini alacak ya da kalbi onarmak için teknolojiler geliştiriyor. Dr. Cohn, hayatının büyük bir bölümünü bu alanda bilimsel çalışmalar yaparak sürdüren bir bilim insanı olmanın yanı sıra bir cerrah da. Cohn’un öncülüğünde geliştirilen en ayırt edici cihaz, Ventriküler Destek Cihazı / LVAD olarak adlandırılan cihazdır. Dr. Cohn, kalbin sağ ve sol ventriküllerinin işlevlerini kopyalamak için LVAD’lerden gelen teknolojiyi kullanan yeni bir keşif için Dr. Bud Fraizer ile birlikte çalışmaya başladı. İkili, cihazları 70 buzağı üzerinde denedi; hepsi EKG’de düz bir çizgi verdi yani nabız yoktu ancak hayvanlar normal bir şekilde besleniyordu, sadece kalp atışları yoktu. Tıpkı Craig Lewis de olduğu gibi!

Craig Lewis, bu teknolojiyi deneyimleyen ilk insan oldu. Süreç ise 48 saatten (iki günden) az sürmüştü. Büyük bir başarı olmasına karşın Lewis’in karaciğeri ve böbrekleri hızla tükendiği için ailesi doktorlardan cihazın bağlantısını kesmelerini istedi.

Kaynak;

Science and Nature