en yüksek çözünürlüklü kamera
//

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü kamerası 3200 megapiksellik fotoğraf çekti

4 dakikalık içerik

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü kamerası 3,200 megapiksellik fotoğraflar çekiyor. Makine, 24 kilometre uzaklıktaki bir beyzbol topunu bile görüntüleyebiliyor. 

Standford Üniversitesinden bir grup araştırmacı, bir dizi görüntüleme sensörü kullanarak şimdiye kadar tek seferde çekilmiş en yüksek çözünürlüklü dijital fotoğrafı çekti. Araştırmacılar tam 3,200 megapiksellik bir fotoğraf çekerek fotoğrafçılık tarihine adlarını yazdırdı.

ABD Enerji Bakanlığı’nın SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndaki araştırmacıları, 2015’ten beri dünyanın en büyük ve en güçlü dijital kamerasını geliştirmek için çalışıyor. Cihaz, Şili’de şu anda yapım aşamasındaki gökyüzünden gece manzaraları toplaması planlanan Vera C. Rubin Gözlemevi‘ndeki teleskoba kurulacak dünyanın en büyük dijital kamerasının parçası olacak.

Legacy Survey of Space and Time (LSST) olarak adlandırılan proje, her biri 16 megapiksellik görüntü kaydeden 189 ayrı görüntüleme sensörüne sahip. Gözlemevi’nin yöneticisi Steven Kahn, “Bu başarı, Rubin Gözlemevi Projesi’nin en önemli başarılarından biridir.” dedi.

En yüksek çözünürlüklü kamera astronomiye hizmet edecek

EN YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ KAMERALAR
Geliştirilen kamera, 24 kilometre uzaklıktaki beyzbol topunu görüntüledi. Foto; SLAC

Tam çerçeveli sıradan bir kamerada 1,4 inç (3,5 santimetre) bir görüntüleme sensörü varken, bu kameraların odak yüzeyi genişliği 61 santimetreden fazla. Araştırmacılar, bunun astronomik nesneleri tespit etmesine ve gökyüzünün bir bölümünü ayrıntılı şekilde yakalamasına izin vereceğini söylüyor.

Testler sırasında ekip, sensörleri, gerekli çalışma sıcaklığı olan -101,1ºC’ye kadar soğutmak için odak yüzeyini bir kriyostata yerleştirdi. Ardından araştırmacılar farklı fotoğraflar çekerek analizlerde bulundu. Ekip, görüntülerin aslında o kadar büyük olduğunu vurguluyor ki tam boyutlu bir nesneyi sunmak için 378 4K televizyon ekranının gerekli olduğunu söylüyor. Kameranın yüksek çözünürlüğü bir golf topunu 24 kilometre uzaktan bile tespit etmeye yarıyor. Ayrıca kameranın sensörleri, çıplak gözle görülebilenlerden 100 milyon kat daha karanlık nesneleri tespit edebilecek güçte.

Araştırmacılar projenin en önemli aşamalarını geçmiş olsa da, kameranın geri kalanını bir araya getirmek için daha zorlu süreçlerden geçecek. Ekip, son testlerin 2021 ortalarında başlayacağını tahmin ediyor.

SLAC’de araştırma görevlisi olan JoAnne Hewett, “Kameranın bitimine yaklaşıyor olmak heyecan verici ve gurur duyuyoruz. Bu kamera, evren hakkındaki temel soruları keşfetmekte daha önce yapamadığımız şeylere yaklaştıran bir kilometre taşı.” dedi.

SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’nın paylaştığı kameraya ilişkin video görüntüsü;

Kaynak;

ZME Science