mariana çukuru plastik atıklar ve çöp

Dünyanın en derin yeri Mariana Çukuru’nda bile çöp var

4 dakikalık içerik

Mariana Çukuru, Büyük Okyanus’ta, Guam Adası’nın güneybatısında bulunur. Mariana Çukuru, dünyanın bilinen en derin noktası olarak kabul edilir. Bir denizaltı içinde bir insan tarafından şimdiye kadar yapılmış en derin dalışta araştırmacılar, denizin derinliklerinde yeni türler keşfetmesinin yanısıra plastik atıkları da gözlemledi. Teksaslı yatırımcı ve emekli deniz subayı Victor Vescovo, Mariana Çukuru’ndaki bir noktaya yaklaşık 10 bin 928 metre dalış yaptı. Vescovo dalış sırasında denizin derinliklerinde çöpler ve farklı canlı türleri gördü. Kaşif Vescovo, “Okyanusun en derin noktasında bariz insan kirliliğini görmek çok hayal kırıklığı yarattı.” dedi.

Birleşmiş Milletler’e göre, plastik atıklar şu anda dünya okyanuslarında yaklaşık 100 milyon ton seviyelere ulaştı.

Yeni türler keşfedildi

Victor Vescovo
Kaynak; Five Deeps Expeditions

Vescovo, biyolojik ve kaya numuneleri toplayan dört dalış yaptı. Five Deeps Expedition’a göre, en az üç yeni deniz hayvanı türü keşfedildi. Mariana Çukuru’nun en derin noktası olan Challenger Deep’te bir çeşit amfipod türü keşfedildi. Hint Okyanusunun en derin noktasında yer alan Sunda / Cava Çukuru’nda araştırmacılar, daha önce görülen hiçbir şeye benzemediğini söyledikleri bir jelatinli hayvan tanımladı. Dr. Alan Jamieson, “Bizi konuşamayacak hale sokacak kadar olağanüstü bir şey görmedik. Diğer nadir ve eşsiz gözlemlerin arasında, ascidiyenlerin gözlemlenmesi gerçekten önemli bir andı.” diyerek keşfi açıkladı.

Kaynak; Five Deeps Expeditions

Vescovo, dibinde dört saat geçirdiği Mariana Çukuru’nun derinliklerine birden fazla dalış yapan ilk kişidir. Vescovo, dalışları tamamlayıp Guam’a geldikten sonra, “Bu denizaltı ve gemisi olağanüstü yetenekli keşif ekibiyle birlikte deniz teknolojisini, okyanusun en derin, en sert bölgesine, hızla ve tekrar tekrar dalarak, benzeri görülmemiş bir yeni seviyeye götürdü.” dedi.

Araştırma ekibi 3 yeni tür keşfetti. Kaynak; Discovery Channel

Titanic ve Avatar’ın yönetmeni James Cameron 2012 yılında yaptığı dalışla, Mariana Çukuru’na tek başına inen ilk kişi olmuştu. Challenger Deep’a ilk sefer 1960’ta Birleşik Devletler Donanması dalış yapmıştı.

Kaynak;

ABC