//

Dünyanın en büyük beyin bankasına hoş geldiniz!

2 dakikalık içerik

Bilim insanları beyinin yapısını daha iyi anlayabilmek ve hastalıklarla mücadele edebilmek için beyindeki gri maddeyi daha yoğun bir şekilde araştırmaya ihtiyaç duymaktalar. Bu ihtiyacı gidermek için kurulan merkezlerden birisi de Harvard Brain Tissue Resource Centre (HBTRC).

Bu merkezde 2000’den fazla beyin örneği bulunuyor. Her beyin kendine özel koruma kabında donmuş olarak yada formalin içinde saklanmakta. Koruma yöntemi genel olarak daha sonra hangi araştırma amacıyla kullanılacağına göre belirleniyor. Bu merkezde bulunan örnelerle Alzheimer’s hastalığından şizofreniye kadar pek çok hastlaık araştırılıyor. Massachusetts’te McLean Hastanesinin bir parçası olan bu beyin merkez hastalıklı olan beyinleri normal olanlarla karşılaştırarak hastalıkların kökenine ışık tutmayı hedefliyor.

brain-bank-2

Beyin bankasının bulunduğu McLean Hastanesinin tarihi 1818’e kadar gidiyor. Bununla kalmıyor aynı zamanda ünlü matematikçi John Nash ve yazar Sylvia Plath gibi bilinen isimlerinde tedavi gördüğü bir hastane olmasıyla dikkat çekiyor. Beyin bankası ise 1978’de kurularak bugünki yapısına ulaşmış durumda. Şu anda 15 yıldır beyin bankasında çalışan patalog Jorde Tejada buranın sorumlularından biri.

Bu merkezde 24 saatlik bir çalışma temposu mevcut. Çünkü bağışcılardan gelen beyin dokuları hızla ve hassas bir şekilde alınmalı. Alınan beyinler daha sonra ortadan ikiye bölünüp bir yarısı dondurularak diğer yarısı ise formalinde korunuyor. 1978’den bu güne kadar merkeze 9000 tane beyin örneği gelmiş.

Merkez dünyanın her yerinden kabul ediliyor. Beyin bağışçısı olmak isteyenler için merkezin sitesinde açıklama sayfası bulunmakta.

Giriş görseli ve kaynak: Jorge Tejada, HBTRC, New Scientist