HaberNörobilimSağlık

Dünyanın en büyük beyin bankasına hoş geldiniz!

Bilim insanları beyinin yapısını daha iyi anlayabilmek ve hastalıklarla mücadele edebilmek için beyindeki gri maddeyi daha yoğun bir şekilde araştırmaya ihtiyaç duymaktalar. Bu ihtiyacı gidermek için kurulan merkezlerden birisi de Harvard Brain Tissue Resource Centre (HBTRC).

Bu merkezde 2000’den fazla beyin örneği bulunuyor. Her beyin kendine özel koruma kabında donmuş olarak yada formalin içinde saklanmakta. Koruma yöntemi genel olarak daha sonra hangi araştırma amacıyla kullanılacağına göre belirleniyor. Bu merkezde bulunan örnelerle Alzheimer’s hastalığından şizofreniye kadar pek çok hastlaık araştırılıyor. Massachusetts’te McLean Hastanesinin bir parçası olan bu beyin merkez hastalıklı olan beyinleri normal olanlarla karşılaştırarak hastalıkların kökenine ışık tutmayı hedefliyor.

brain-bank-2

Beyin bankasının bulunduğu McLean Hastanesinin tarihi 1818’e kadar gidiyor. Bununla kalmıyor aynı zamanda ünlü matematikçi John Nash ve yazar Sylvia Plath gibi bilinen isimlerinde tedavi gördüğü bir hastane olmasıyla dikkat çekiyor. Beyin bankası ise 1978’de kurularak bugünki yapısına ulaşmış durumda. Şu anda 15 yıldır beyin bankasında çalışan patalog Jorde Tejada buranın sorumlularından biri.

Bu merkezde 24 saatlik bir çalışma temposu mevcut. Çünkü bağışcılardan gelen beyin dokuları hızla ve hassas bir şekilde alınmalı. Alınan beyinler daha sonra ortadan ikiye bölünüp bir yarısı dondurularak diğer yarısı ise formalinde korunuyor. 1978’den bu güne kadar merkeze 9000 tane beyin örneği gelmiş.

Merkez dünyanın her yerinden kabul ediliyor. Beyin bağışçısı olmak isteyenler için merkezin sitesinde açıklama sayfası bulunmakta.

Giriş görseli ve kaynak: Jorge Tejada, HBTRC, New Scientist

Facebook Yorumları
Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
BilimHaberPsikoloji

Sanal gerçeklik bizi nasıl iyileştiriyor?

Özel Haberler

Takip edilesi 5 bilim kanalı

DoğaFeaturedHaber

Arılar arasındaki ödüllü golf maçı

FeaturedGıdaÖzel HaberlerTarım

Peynir ve hakkında bilmediklerimiz!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın