Dünyanın en büyük barajı kuruyor

3 dakikalık içerik

Dünyanın en büyük barajı olan, Afrika’da bulunan Kariba barajında su seviyesi kuraklık sebebiyle hızla iniyor.

NASA, yeryüzündeki doğal kaynakları gözlemlemek için başlattığı LANDSAT uydularından gelen verileri değerlendirdi. Afrika’nın en büyük içme suyu ve enerji kaynağı olan dünyanın en büyük barajı Kariba Gölü kuruyor. Aralık 2019’un sonlarında alınan verilere göre, baraj, en az 1996’dan beri en düşük su seviyesine indi.

Güney Afrika’da uzun vadeli bir kuraklık yaşandığı için Kariba Gölü‘ndeki su seviyeleri ciddi şekilde düşüyor. Zambiya ve Zimbabve sınırında yer alan Kariba Gölü 223 kilometre (139 mil) uzunluğunda ve en geniş noktası 40 kilometreye (25 mil) uzanıyor.

Mevsimsel yağmurlar genellikle havzayı Ocak ve Şubat aylarında doldurmaya başlar. Bölgede azalan ve geç gelen yağış, sıcaklıktaki uzun vadeli artışlarla birlikte, bölgedeki milyonlarca insan için gıda güvenliğini ve elektrik gücünü tehlikeye attı. Aralık 2018’de gölün doluluğu yüzde 51 idi; 2017 yılında yüzde 37’ye indi. Haberler, günde 18 saat kadar bölgede elektrik kesintileri olduğunu bildiriyor. Göl çok daha düşük bir seviyeye indiğinde elektrik üretiminin tamamen kapatılması muhtemel.

Kariba gölü
25 Kasım 2018’de alınan görüntü.
kariba gölü
28 Kasım 2019’da alınan görüntü. 

NASA uyduları, yukarıdaki doğal renkli görüntüleri son iki Kasım ve Aralık aylarında aldı.

kariba gölü
4 Aralık 2018 ve 23 Aralık 2019’a ait görüntüler.
kariba gölü
25 Kasım 2018- 28 Kasım 2019’a ait görüntü.

Görüntülerin farklı tarihlerde alınmasının sebebi, gölün çok büyük olması. Ayrıca görüntüler, mümkün olduğunca minimum bulutlu günlerde elde edildi.

Kaynak;

NASA Earth Observatory