Haber

Dünyanın en büyük arısı tekrar ortaya çıktı

Dünyanın en büyük arısı onlarca yıl önce kaybolmuştu ama şimdi bilim insanları tekrar tespit ettiler.

1981’de dünyanın en büyük arısı kaybolmuştu. Endonezya’nın yağmur ormanlarında yaşayan Wallace’ın dev arısı, tipik bir bal arısından neredeyse dört kat daha büyük (erkekler bu büyüklüğün kabaca yarısı kadardır).

Dünyanın dört bir yanındaki kayıp türleri yeniden keşfetme projesinin bir parçası olarak dört entomolog ve fotoğrafçı, Wallace’ın dev arısı (Megachile pluto) için Endonezya adalarındaki Kuzey Moluccas’da keşif yaptılar. 5 günlük bir aramanın ardından, ağaçlarda yüksek bir termit yuvasının içinde tek bir dişi buldular.

Wallace’ın dev arısı olarak bilinen arı ilk kez 1858’de, Charles Darwin ile birlikte evrim teorisini geliştiren İngiliz doğacı ve kaşif Alfred Russel Wallace tarafından keşfedildi. O sırada Wallace, bir geyik böceğine benzeyen arının büyük çenelerine dikkat çekti.

Arılara yönelik bir tehdit, türleri hedef alan böcek toplayıcıları. En büyük endişe, Endonezya’nın ormanları tarım için kesildiğinden habitat kaybı oluyor. Araştırmacılar, türler için bir koruma planı oluşturmak istiyor ve Global Wildlife Conservation, rekor kıran arıların tanıtımının korunmasına yönelik farkındalığın artırılmasına yardımcı olacağını umuyor.

Fotoğrafçı Clay Bolt, yaşayan bir Wallace’ın, Kuzey Moluccas, Endonezya’da aktif termitte bulunan dev arısının ilk fotoğrafını çekiyor.
Foto; Simon Ribson

Kaynak; https://www.sciencemag.org/news/2019/02/world-s-largest-bee-vanished-decades-ago-now-scientists-have-spotted-it-again?utm_campaign=news_daily_2019-02-22&et_rid=531232040&et_cid=2682055

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Palm yağı için ormanlar yakılıyor - Endonezya

DoğaekolojiHaber

Böceklerin üçte birinin nesli tükeniyor

DoğaFeaturedHaber

Arılar arasındaki ödüllü golf maçı

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir