Özel Haberler

Dünyadan 2016’nın en iyi bilim kitapları

2016 yılında pek çok bilim kitabı yazıldı. Bir kısmı Türkçe’ye çevirilerek Türkiye’de de yayınlandı bir kısmı ise İngilizce olarak okuyucularıyla buluştu. 2016’da yayınlanan bu bilim kitapları her bilim severin kitaplığında yer almalı.

2016nın En İyi Bilim Kitapları

1-) Lab Girl

lab girl, hope jahren, laboratuvar kızı

Lab Girl, Hope Jahren

2016 yılında çıkan en iyi bilim kitapları arasında ilk sırada:
Lab Girl, sürükleyici bir bilimsel roman. Jeomikrobiyolog olan kahramanın toprak ve bitkiler üzerine olan ufuk açıcı araştırma serüveni ve hayatına dair anılarının anlatıldığı bu roman 2016 BestSellerinden.

 

 

2-) The Glass Universe

the glass universe, cam evren, harvard observatory kızları, dava sobel

The Glass Universe, Dava Sobel

2016 çıkan en iyi bilim kitapları arasında ikinci sırada:

19. yüz yılda Harvard College Observatory’de çalışan ve tarihin sayfaları arasında hatırlanmayı bekleyen bir grup kadının yıldızların ölçümüne olan katkısını anlatıyor Dava Sobel. Mektuplar, anılar ve günlüklerle desteklenen bu yapıtta, kadınların bilimsel çalışmalarda yer alması işleniyor.

 

 

3-) The Gene

Siddhartha Mukherjee, the gene, GEN, 2011 pultizer ödülü, tüm hastalıkların şahı, kanserin biyografisi

The Gene, Siddhartha Mukherjee, Bilim Kitapları

The Gene, Siddhartha Mukherjee

2016

Tüm Hastalıkların Şahı – Kanserin Biyografisi isimli kitabıyla 2011 Pulitzer ödülünü alan yazarın bu kitabı kalıtımın en basit birimi olan genlerin nasıl araştırıldığı ve nasıl bulunduğunu anlatıyor. Bu yapıtta hem genetiğin tarihi hemde genetiğin sağlık alanındaki uygulamaları ele alınıyor.

 

 

4-) Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are?

frans de waal, are we smart enough to know how smart animals are?, içimizdeki maymun, bilim kitapları

Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are? , Frans De Waal, Bilim Kitapları

Are We Smart Enough to Know How Smart Animals Are?, Frans de Waal

2016

“İçimizdeki Maymun” kitabıyla tanıdığımız, primat davranışları üzerine çalışan biyolog Frans de Waal’ın yazdığı bu kitapla yaban arılarında balinalara diğer canlılardaki zeka ve bilişsel süreçlerin aslında insanların sandığından daha ileri olduğunu gösteriyor.

 

 

5-) Seven Skeletons

seven skeletons, yedi iskelet, lydia pyne, paleoanthropoloji

Seven Skeletons, Lydia Pyne , Bilim kitapları

Seven Skeletons, Lydia Pyne

2016

Pyne’nin yazdığı kitap, bilim camiasında üne kavuşmuş fosil iskeletleri anlatan bir kitap. Bu iskeletlere dair anektodlar ve tarihsel bir bakış açısı ortaya koyuyor. Paleoanthropoloji alanındaki çalışmalar ve gelişmeleri de yine bu kapsamda incelemiş oluyor.

 

 


 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Empati ahlak toplum kültür; Maymunlar da bizim gibi

Haber

Denisovan soyu yaklaşık 15 bin yıl önce insanlarla birleşti

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir