dünya enerji görünümü 2020 raporu
/

Dünya Enerji Görünümü 2020: Güneş enerjisi elektrik piyasasının yeni lideri

Elektrik piyasasının yeni lideri güneş enerjisi! 2030 yılına kadar yıllık yüzde 12'lik bir artış yaşanacağı öngörülen sektör, en fazla büyümenin yaşanacağı enerji kaynağı olacak.

9 dakikalık içerik

Dünya Enerji Görünümü 2020 raporu yayımlandı. Rapor, pandemi sürecinin neden olduğu aksaklıklardan ötürü enerji piyasasının pandemiden önceki seviyeye ulaşmasını tahminen 2030 olarak öngörüyor. Ayrıca rapor, iklim planlarımızı şekillendirmemize yönelik güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji sistemlerini öneriyor. 

Uluslararası Enerji Piyasası (UEA), UEA Dünya Enerji Görünümü 2020 (World Energy Outlook – WEO 2020) raporunu yayımladı. Rapor, küresel enerji sisteminin önümüzdeki yıllarda nasıl gelişebileceğine dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. Rapor, ikinci bir koronavirüs dalgasının öngörülmesi ve koronavirüs aşısının en erken 2021 yılında çıkabileceği tahminlerinden ötürü şirketlerin küçülmeye gidebileceğini ve yatırımcıların geri çekilmesiyle yatırımda düşüş yaşanabileceğini belirtiyor. Raporda, temiz enerji geçişlerini hızlandırmaya yönelik eylemlere öncülük veriliyor. Ayrıca, rapor, pandeminin süresi ve etkileri ile ilgili olarak enerji sektörünün karşı karşıya olduğu temel belirsizlikleri hedeflerken, sürdürülebilir bir toparlanmanın yolunu açacak seçenekleri haritalandırıyor.

Dünya Enerji Görünümü 2020 ne diyor?

COVID-19 salgını, enerji sektöründe yakın tarihteki diğer olaylardan daha fazla aksamaya neden oldu ve önümüzdeki yıllarda da hissedilecek etkiler bıraktı. Dünya Enerji Görünümü 2020 raporu, salgının etkilerini ve özellikle hızlı, temiz enerjiye geçiş olasılığını nasıl etkilediğini inceliyor. Bugünün krizinin daha güvenli ve sürdürülebilir bir enerji sistemi oluşturma çabaları için bir aksaklık mı yoksa değişimin hızını artıran bir katalizör mü olduğunu söylemek için çok erken. Salgın sona ermiş değil, birçok belirsizlik varlığını sürdürüyor ve kritik enerji politikası kararları henüz alınmadı. Rapor, Covid-19 krizinden çıkan farklı yolları araştırıyor ve 2030’a kadarki önemli bir noktaya odaklanıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol, raporu açıkladı. Birol, ekonomik gerilemenin karbondioksit emisyonlarını geçici olarak bastırdığını belirterek, düşük ekonomik büyümenin, düşük emisyonlu bir strateji olmadığını söyledi. Birol, bunu dünyanın en savunmasız nüfusunu daha da yoksullaştırmaya hizmet edecek bir strateji olarak tanımlıyor. Dr. Birol, “Sadece enerji üretme ve tüketme şeklimizdeki daha hızlı yapısal değişiklikler, emisyon eğilimini tamamen bozabilir. Hükümetler, temiz enerji geçişlerini hızlandırmak ve dünyayı net sıfır emisyonlar dahil olmak üzere iklim hedeflerimize ulaşma yoluna sokmak için kararlı adımlar atma kapasitesine ve sorumluluğuna sahiptir.” dedi.

Dünya Enerji Görünümü 2020, küresel enerji talebinin 2020’de yüzde 5, enerjiye bağlı CO2 emisyonlarının yüzde 7 ve enerji yatırımının yüzde 18 düşeceğini öngördü. Etkiler yakıta göre değişiklik gösteriyor. Petrol talebindeki yüzde 8’lik ve kömür kullanımındaki yüzde 7’lik tahmini düşüşler, yenilenebilir enerjinin katkısındaki hafif artışla keskin bir tezat oluşturuyor. Doğalgaz talebindeki azalma yüzde 3 civarındayken, küresel elektrik talebi yıl için nispeten mütevazı bir yüzde 2 oranında düşecek gibi görünüyor. 2,4 gigaton (Gt) düşüş, yıllık CO2 emisyonlarını on yıl önceki haline geri götürüyor. Bununla birlikte ilk işaretler, daha düşük petrol ve gaz üretimine rağmen enerji sektöründen kaynaklanan güçlü bir sera gazı olan metan emisyonlarında 2020’de benzer bir düşüş olmayabileceği yönünde.

Güneş enerjisi elektrik piyasasının yeni lideri olacak