EtkinlikHaber

Dünya Bilim Günü 2016 etkinlikleri

UNESCO 10 Kasım’da Dünya Bilim Gününü tüm dünyada kutladı. Bilim Merkezleri ve Bilim Müzelerinin önemine vurgu yapılan günde pek çok noktada etkinlikler düzenlendi.

Sürdürülebilir Gelişme Ajandası 2030, Addis Ababa Aksiyon Ajandası, Sendai Çerçeve Aksiyonu ve Paris İklim Değişikliği Anlaşmalarında bilim, merkezi bir yer tutmakta. Bu sebeple de dünyadaki pek çok organizasyonda “bilim” ve “bilimsel faaliyetler” yoğun olarak ele alınan bir konu.

Science Education Sciety

U.S. Navy, John F. Williams

UNESCO, sürdürülebilir kalkınma, yaratıcılık ve üretkenlik için bilimin önemini vurgularken; bilimin yaygınlaşması için bilim merkezleri ve bilim müzelerinin gerekliliğini net olarak ortaya koyuyor. 2016 Dünya Bilim Gününde de yine bu konuyu işlendi. Bu kapsamda temel etkinlikleri “Discover Your World” Konferansı ve “Scientific research today” etkinliklerini gerçekleştiren UNESCO, bunun dışıda Mozambikten, Amerika Birleşik Devletlerine kadar pek çok ülkede koordineli olarak gerçekleşen etkinliklere destek veriyor.

Gebze Teknik Üniversitesi

Gebze Teknik Üniversitesi’nde 10 Kasım Anması ve Dünya Bilim Günü etkinliği

 Türkiye’de ise Gebze Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen program 10 Kasım Atatürk Anması ile birlikte sürdürüldü. Programda, 10 Kasım anmasının devamında Temel Bilimler Fakültesi Dekanı Yardımcısı Prof.Dr. Işıl Kurnaz “Atatürk ve Bilim” konulu konuşmasını Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Aziz Sancar Biyolojik Saat Laboratuvarı’ndan Aziz Sancar’ın öğrencisi olan Doç. Dr. Nscienceolympiaduri Öztürk “Biyolojik Saat ve Nobel” konulu bir sunum gerçekleştirdi.  Son olarak ise Laboratuvar ve araştırma merkezleri ziyaret edilerek program sonlandırıldı. Bu programa ayrıca Gebze Yücel Boru Fen Lisesi, Darıca Fen Lisesi, Enka Mesleki ve Anadolu Fen Lisesi öğrencileri de katıldı.

2001 yılından beri UNESCO tarafından “toplum için ve toplumla bilim” yaklaşımıyla Dünya Bilim günü her yıl 10 Kasım’da kutlanmakta.


Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. – M.K. Atatürk


UNESCO – World Science Day 2016

Gebze Teknik Üniversitesi Program

Gebze Teknik Üniversitesi 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

İklim değişikliği için kritik süre 12 yıl mı 18 ay mı?

Haber

Nurcan Tunçbağ UNESCO'nun Yükselen Yetenek Ödülü'nü aldı

DoğaHaberiklimİklim

Yıllar sonra ilk kez Sahara Çölü'ne kar yağdı !

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir