Mozambik İdai Kasırgası

Dramatik drone görüntüsüyle İdai Kasırgası izleri

2 dakikalık içerik

İdai Kasırgası, geçtiğimiz haftalarda Mozambik, Malavi ve Zimbabve’de büyük bir yıkıma yol açmış ve üç ülkede toplamda en az 700 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Mozambik’teki sel ve kasırga, ülkedeki yolların, köprülerin, evlerin sular altında kalmasına ve ulaşım, iletişim ağlarının tahrip olmasına yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli medya ağı CNN, Twitter üzerinden Mozambik’te selin vurduğu bölgelerden bir drone görüntüsü paylaştı. Havadan görüntüleme ile ülkenin uğradığı yıkım gözler önüne serildi. CNN, “Dramatik drone görüntüleri, İdai Kasırgası’nın yıkımının boyutunu ortaya koyuyor” ifadesiyle görüntüleri yayımladı. İşte o görüntüler ve açıklamaları;

“İdai Kasırgası, Güney Afrika’da bir yıkım yolu çizdi. Bu görüntüler fırtınanın, Mozambik’te yaptığı bazı yıkımları gösteriyor. Fırtına ve sel felaketinde ülkede yüzlerce insan öldü. Kasırga, Mozambik boyunca yolları, evleri ve altyapıları tahrip etti. Bazı kırsal alanlarda sel suları, fırtınadan on gün sonra henüz çekildi. Yarım milyondan fazla insan Kasırga’dan etkilendi. Ülke içinde evsiz kalan insanlar için yapılan kamplara 110 bin kişi geldi.”

Kaynak: CNN