//

HARVARD DOKTORALI SEMİR BEYAZ İYTE’DE

4 dakikalık içerik

Harvard Üniversitesi doktora mezunu Dr. Semir Beyaz, lisans eğitimini tamamladığı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde seminer verecek. 4 Şubat Pazartesi günü yapılacak seminerin konusu “Dietary regulation of cancer and immunity (Kanser ve bağışıklığın diyet düzeni).”

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden 2009 yılında fakülte birincisi olarak mezun olan Dr. Semir Beyaz, İYTE’de düzenlenecek bir seminerle tecrübelerini ve çalışmalarını paylaşacak. Dr. Beyaz, Amerika Birleşik Devletleri’nde Harvard Tıp Fakültesi kanser ve kan hastalıkları merkezinde kan hücreleri ve kök hücreler ile epigenetik üzerine çalışmış, ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) kanser merkezinde ise beslenme, kök hücre ve kanser arasındaki ilişki üzerine çalışmıştır. Harvard ve MIT’deki çalışmalarının sonuçları Nature gibi küresel çaptaki bilimsel dergilerde yayınlanmış ve büyük ses getirmişti.

İYTE DUYURUSUNDA DR. BEYAZ

Semir Beyaz’ı rektör Baran davet etti

İYTE’nin basın bildirisindeki ifadelere göre, Dr. Semir Beyaz’ın mezun olduğu okulunda seminer vermesinde İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran’ın daveti etkili oldu. Rektör Baran, geçtiğimiz günlerde Harvard ve Rockefeller Üniversitelerinde konferanslar düzenlemiş ve ardından Dr. Beyaz’ı İYTE’ye davet etmiştir.

Dr. Semir Beyaz’ın çalışmaları

İYTE 2009 Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu olan Beyaz, lisans eğitimindeki ilk yılından itibaren TÜBİTAK’ın araştırma projesi destek programı kapsamında laboratuvarda immünoloji alanında bilimsel araştırmalar yapmıştır. 2007 yılında İYTE’de yaptığı çalışmalarla Ulusal İmmünoloji kongresinde “Genç Araştırmacı” ödülünü almıştır. Lisans eğitiminin daha ilk yıllarından itibaren büyük araştırmalar yapan Dr. Beyaz, lisansın ardından Harvard Tıp Fakültesi’nde araştırmacı olmuştur ve burada doktoraya da kabul edilmiştir. Doktora çalışmalarının bir kısmını Harvard Tıp Fakültesi Kanser ve Kan Hastalıkları Merkezi’nde kan hücreleri, kök hücreler ve epigenetik üzerine, diğer kısmını ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Kanser Merkezi’nde beslenme, kök hücre ve kanser arasındaki ilişki üzerine yürüttü. Dr. Semir Beyaz son olarak Cold Spring Harbor Laboratory’de 2018 yılında kendi araştırma laboratuvarını kurdu.

Dr. Semir Beyaz’ın Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği Üstün Başarı Ödülü, Amerikan İmmünoloji Derneği Genç Araştırmacı Ödülü, Janeway Ödülü, Erken Kariyer Akademisyen Ödülü, Harvard İmmunoloji ve Jeffreymodell Ödülü gibi prestijli ödülleri bulunuyor.

http://iyte.edu.tr/