unleash projesine kabul edilen dr. Betül Yeşiltaş

Dr. Betül Yeşiltaş Birleşmiş Milletler UNLEASH projesine kabul edildi

3 dakikalık içerik

UNLEASH Innovation Lab 2019 programına Dr. Betül Yeşiltaş kabul edildi. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Sustainable Development Goals-SGDs) doğrultusunda Birleşmiş Milletler (BM), 2015 yılında programı başlatarak dünyanın her yerinden öğrenci ve akademisyenleri bir araya getirerek fikirlerini sunmasını istiyor. Proje bu yıl, Çin’in Shenzhen kentinde yapılacak.

BM, UNLEASH programı ile sağlık ve refah, kaliteli eğitim, temiz su ve sanitasyon, uygun fiyatlı ve temiz enerji, endüstride yenilik ve altyapı, sürdürülebilir şehirler ve topluluklar, sorumlu tüketim ve üretim, iklim eylemlerini ön plana çıkartıyor.

Dr. Betül Yeşiltaş’ın programa kabul edildiğini moleküler biyolog Bilgenur Baloğlu, Twitter üzerinden bir paylaşımla duyurdu. Baloğlu, “Canım arkadaşım Dr. Betül Yeşiltaş, 8 bin kişinin içinden Birleşmiş Milletler’in UNLEASH Innovation Lab 2019 programına seçildi. Sorumlu tüketim ve üretim konusunda Shenzhen, Çin’de bu yıl fikrini ürüne dönüştürmeye çalışacak. Nice başarılarına Betül!” diyerek Betül Yeşiltaş’ı tebrik etti. Dr. Betül Yeşiltaş, Danimarka Teknik Üniversitesi Ulusal Gıda Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi Dr. olarak görev yapmakta.

UNLEASH nedir?

UNLEASH, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SDG’ler) yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir çözümler için dünyanın önde gelen laboratuvar ve platformunu oluşturma projesidir. Gençlerin yenilikçi fikirlerini, lider şirketler, araştırma kurumları, vakıflar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yatırımcılarla güçlendirerek, SDG’ler için yeni nesil çözümler üretmek amaçlanıyor.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Sustainable Development Goals – SGDs), toplam 17 şemsiye hedeften oluşuyor. BM’nin, tüm dünyada sıfır açlıktan toplumsal cinsiyet eşitliğine, ulaşılabilir ve temiz enerjiden su altındaki yaşamın korunmasına kadar birçok hedefi bulunuyor. 2015 yılında başlatılan UNLEASH, BM’nin bu hedeflerini yenilikçi fikirler ile gerçekleştirilebilir kılmaya çalışıyor. UNLEASH programı kapsamında dünyanın her yanından 1000 kişi bir araya gelmektedir.

Kaynak; 

UNLEASH

Technical University of Denmark