HaberSağlık

Doktorlar hastaya “geçici ölüm” uyguladı

doktorlar hastayı geçici ölüme soktu

Doktorlar bir hastaya “geçici ölüm” yöntemini kullanarak müdahale etti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki bir ameliyatta doktorlar, bir hastaya “geçici ölüm” uyguladı. Doktorlar, uygulamayı, aksi takdirde ölüme neden olabilecek travmatik yaralanmaların düzeltilmesini mümkün kılan bir araştırmanın parçası olarak tanımladı. “Geçici ölüm” ilk kez gerçekleştirilmiş oldu.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor Samuel Tisherman, New Scientist’e açıklama yaptı. İlk kez yapılan bir uygulama olduğunu vurgulayan Tisherman, ameliyatı “biraz gerçeküstü” olarak niteledi.

Resmi olarak “acil koruma ve canlandırma” (EPR) olarak adlandırılan teknik, Baltimore’daki Maryland Tıp Merkezi’nde ateşli silah veya bıçak yaralanması gibi ciddi kan kaybı yaşayan insanlar üzerinde uygulanmaya başlandı.

EPR tekniği ile doktorlar, hastanın kanını bir nevi soğuk tuzlu su çözeltisi ile değiştiriyor ve vücut ısısı yaklaşık olarak 10-15 ° C düşürülüyor. Böylece hastanın beyin faaliyetleri durma noktasına geliyor. Doktorların ise zamanla yarışı başlıyor ve yaklaşık 2 saatlik bir ameliyat yapıyorlar. Tisherman, 2020 sonuna kadar ameliyatın ayrıntılarını aktarmak istediklerini söyledi.

doktorlar hastayı geçici ölümle ameliyat etti

Normal vücut sıcaklığında (yaklaşık 37 ° C) hücrelerimiz enerji üretmek için sürekli bir oksijen kaynağına ihtiyaç duyar. Kalbimiz atamazsa, kan, artık hücrelere oksijen taşıyamaz. Oksijen olmadan, beynimiz sadece 5 dakika hayatta kalabilir. Vücudun ve beynin sıcaklığının azaltılması, neticede daha az oksijene ihtiyaç duyan hücrelerimizdeki tüm kimyasal reaksiyonları yavaşlatır veya durdurur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), denemeye katkıda bulundu. FDA, doktorları, ameliyata alınan kişinin yarasının ölümcül olduğu için ve alternatif bir tedavinin bulunmamasından dolayı, hasta veya yakınının rızasından muaf tuttu.

Kaynak;

New Scientist

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Antik çiftçiler iklimi nasıl etkiledi?

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir