doktorlar hastayı geçici ölüme soktu
/

Doktorlar hastaya “geçici ölüm” uyguladı

3 dakikalık içerik

Doktorlar bir hastaya “geçici ölüm” yöntemini kullanarak müdahale etti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki bir ameliyatta doktorlar, bir hastaya “geçici ölüm” uyguladı. Doktorlar, uygulamayı, aksi takdirde ölüme neden olabilecek travmatik yaralanmaların düzeltilmesini mümkün kılan bir araştırmanın parçası olarak tanımladı. “Geçici ölüm” ilk kez gerçekleştirilmiş oldu.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor Samuel Tisherman, New Scientist’e açıklama yaptı. İlk kez yapılan bir uygulama olduğunu vurgulayan Tisherman, ameliyatı “biraz gerçeküstü” olarak niteledi.

Resmi olarak “acil koruma ve canlandırma” (EPR) olarak adlandırılan teknik, Baltimore’daki Maryland Tıp Merkezi’nde ateşli silah veya bıçak yaralanması gibi ciddi kan kaybı yaşayan insanlar üzerinde uygulanmaya başlandı.

EPR tekniği ile doktorlar, hastanın kanını bir nevi soğuk tuzlu su çözeltisi ile değiştiriyor ve vücut ısısı yaklaşık olarak 10-15 ° C düşürülüyor. Böylece hastanın beyin faaliyetleri durma noktasına geliyor. Doktorların ise zamanla yarışı başlıyor ve yaklaşık 2 saatlik bir ameliyat yapıyorlar. Tisherman, 2020 sonuna kadar ameliyatın ayrıntılarını aktarmak istediklerini söyledi.

doktorlar hastayı geçici ölümle ameliyat etti

Normal vücut sıcaklığında (yaklaşık 37 ° C) hücrelerimiz enerji üretmek için sürekli bir oksijen kaynağına ihtiyaç duyar. Kalbimiz atamazsa, kan, artık hücrelere oksijen taşıyamaz. Oksijen olmadan, beynimiz sadece 5 dakika hayatta kalabilir. Vücudun ve beynin sıcaklığının azaltılması, neticede daha az oksijene ihtiyaç duyan hücrelerimizdeki tüm kimyasal reaksiyonları yavaşlatır veya durdurur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), denemeye katkıda bulundu. FDA, doktorları, ameliyata alınan kişinin yarasının ölümcül olduğu için ve alternatif bir tedavinin bulunmamasından dolayı, hasta veya yakınının rızasından muaf tuttu.

Kaynak;

New Scientist