Doğada Aşk Var!
//

Doğada Aşk Var!

6 dakikalık içerik

Sadık ilişkiler sadece insana mı özgü, ya da doğada aşk yok mu? Yaygın bilinen kanının aksine aslında doğada monogami yani tek eşlilik çok yaygın bir durum. Pek çok canlı ömrü boyunca tek bir eşe sahip oluyor ve yaşamsal aktivitelerini bu şekilde gerçekleştiriyor. Monogamik olmasıyla bilinen canlıları sizlere sunuyoruz. 

1-) Fransız Melek Balığı, Pomacanthus paru

fransız melek balığı, melek balığı
William Eburn, French Angelfish https://commons.wikimedia.org/wiki/File:French_Angelfish_off_Grand_Cayman.JPG

Fransız melek balıkları partnerlerine sadakatleriyle bilinen bir balık türüdür. Çift olarak gezer ve avlanırlar.  Bunun yanı sıra aslında bu çift bir takım olarak davranır ve kendi bölgelerini diğer çiftlerden ve diğer canlılardan da korurlar. Araştırmacılar bu davranışın temel nedeninin mercan resiflerinde yaşam alanı çevresinde bulunan yoğun predatör yani yırtıcılardan korunmak için olduğunu öne sürüyorlar. Böylece bir ikili takım oluşturarak yavrularını koruyabildiklerini söylüyorlar. http://www.fishbase.org/summary/Pomacanthus-paru.html

2-) Gri Kurt, Canis lupus

Gri kurtlar çakallardan farklı olarak aslında insanlar gibi bir aile yapısına sahipler ve tek eşliler. Temel olarak dişi, erkek ve yavrulardan oluşan bir aile birimi içinde yaşamlarını sürdürüyorlar.  Doğal yaşamda bu aile yapısını ve monogam hayatı sürdüren kurtlar, çiftlerden birinin ölmesi durumunda yeni bir partner buluyorlar. Ancak kapalı alanda ya da insan kontrolündeki kurtlarda poligami yani çok eşlilik görülüyor. Bunun sebebinin tutsaklık durumunda stresse girmeleri olduğu düşünülüyor.
http://www.jstor.org/stable/4620135?seq=1#page_scan_tab_contents

3-) Karga akbabası , Coragyps atratus

Karga akbabaları, sosyal hayatları ve çiftleşmelerinde eşlerine bağlı canlılardan. Beraber avlamaları, yavrularını beraber büyütmeleri gibi tek eşli davranışlar gösteriyorlar. Bu durum yapılan DNA parmakizi çalışmalarıyla da ayrıca ortaya çıkarılmış bir durum. Çiftlerden birinin ölmesi durumunda yalnız kalan eş başka bir eş aramıyor.

https://academic.oup.com/beheco/article-abstract/4/1/29/233266/Monogamy-in-black-vultures-genetic-evidence-from

4-) Schistosoma mansoni

Schistosoma mansoni, doğada aşk
Schistosoma mansoni çifti, Ala’a Najjar https://en.wikipedia.org/wiki/Schistosoma_mansoni#/media/File:Couple_of_Schistosoma_mansoni.jpg

Schistosoma mansoni, Schistosomiasis ismi verilen paraziter hastalığın etkeni olan bir parazitik kurt. Ancak parazit olmaları ya da hastalık yapmaları romantik canlılar olmalarına bir engel teşkil etmiyor. Bu parazitin dişisi, çiftleşmek için erkek parazitin vücudunda bulunan bir boşluğa yerleşiyor ve bebek parazitleri bu şekilde yetiştiriyorlar. https://www.cdc.gov/parasites/schistosomiasis/biology.html

5-) Dik-Dik Antilopları, Madoqua kirkii

doğada aşk
Dik dik antilopu

Dik-dikler tek eşli ve çiftler halinde yaşayan bir diğer canlı grubu. Sadece tek eşlilikle kalmayan aynı zamanda kıskançlığında eşlik ettiği bir aşkları var bu antilopların. Genel olarak erkek dik-dikler dişilerin olabildiğince çevresinde yer alıp, diğer erkeklerin yaklaşmasına engel olmaya çalışıyorlar. Yapılan araştırmalar erkek dik-diklerin zamanlarının ortalama %64’ünü dişi dikdiklerle geçirdiğini göstermiş. Bu tek eşlilik durumu ayrıca DNA çalışmalarıyla da ortaya çıkarılmış durumda.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9178540

Doğada aşk var mı ?

Canlıların üreme davranışları ve eş seçimleri genel olarak iç güdüsel ve hormonlara bağlı olarak gerçekleştiyor. İnsanların doğasında bulunan çift oluşturma ve eşlerin partnerlerini diğer bireylerden kıskanması durumunun diğer hayvanlarda da gözlenmesi aslında romantik bir aşk ilişkisinden ya da doğada aşk durumundan ziyade bu canlıların hayatta kalma iç güdüsüne dayanmakta. Çünkü bu canlılar üremek ve yavru bireyler yetiştirmek için birlikte olmaya ihtiyaç duyuyorlar.