Doğa çalışanı Barbie serisi

3 dakikalık içerik

Barbie bebekleri artık doğa çalışanı da olacak. Mattel (oyuncak üretim şirketi) ve National Geographic, doğa ile ilgili kariyere sahip bir Barbie serisi oluşturmak için bir araya gelerek, yeni bebeklerin üretileceğini açıkladı.

Mattel, basın açıklamasında, yaban hayatı koruma uzmanı, astrofizikçi, kutup deniz biyoloğu, yaban hayatı fotomuhabiri ve entomolog (böcek bilimci) Barbielerin üretileceğini duyurdu. Açıklamada, “kadınların temsil edilmediği meslekleri” temsil etmeyi amaçladıkları ifade edildi. Şirket kısa bir süre önce ise, tekerlekli sandalye kullanan bir Barbie ile protez bacağa sahip bir Barbie’nin yer alacağı Barbie Fashionistas serisinin bir parçası olarak bir dizi yeni Barbie’nin satışa sunulacağını duyurmuştu.

Her bebeğin olabildiğince özgün görünmesini sağlamak için, National Geographic’in baş editörü Susan Goldberg ve komite, tasarımcılara hangi aksesuarların ve oyun setlerinin gelmesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Goldberg, bu Barbie serisi ile çocuklara ilham verileceğini umduğunu söyledi. Goldberg yaptığı açıklamada, “İnsanların dünyayı anlamalarına yardımcı olmak National Geographic’in temel amacıdır. Barbie ile ortaklığımız sayesinde, gelecek nesillere, araştırmacılara, bilim insanlarına ve fotoğrafçılara ilham vermek için oyunun gücünü kullanarak çocuklara yeni bir şekilde ulaşmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Astrofizikçi entomolog Barbie bebekler

Barbie’nin Başkan Yardımcısı Lisa McKnight, bu bebek serisinin genç kızlara ilham vermesini umuyor. McKnight, “Barbie, kızlara, her şeyi yapabileceklerini göstererek öykü anlatma yoluyla yeni roller denemelerine izin veriyor. National Geographic ile ortaklığımız sayesinde, kızlar şimdi kendilerini astrofizikçi, kutup deniz biyoloğu ve daha fazlası olarak hayal edebiliyor. National Geographic ile ortak çabalarımız, çocukların dünyayı ve farklı kariyer alanlarını kendi evlerinde keşfetmelerini sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Doğacı Barbie serisine karşın, 60 yaşını dolduran Barbie’nin aksesuarları ve ambalajı dahil, 1959 yılından beri plastik ürünlerle üretilerek doğaya verdiği zarar da tartışılıyor. Yeni Barbie serisinin, önümüzdeki sonbaharda satışa sunulması bekleniyor.

Foto; Mattel
Foto; Mattel
Foto; Mattel
Foto; Mattel

Kaynak;

Green Matters