/

Diyet içecekler kilo aldırıyor !

4 dakikalık içerik

Diyet yapıyorsak ya da yiyeceklerimizin kalorisine dikkat etmeye çalışıyorsak genelde yemek yanında diyet kola tüketiyor, çaya kahveye tatlandırıcı atıyoruz. Böylece daha az kalori alacağımızı düşünüyoruz. Ancak son çalışmalar aslında bunun çok işe yarayan bir yaklaşım olmadığı bulunmuş. Ayrıca tatlandırıcıların metabolik sendroma sebep olabileceği, diyabet riskini yükselttiği de yine bu çalışma sonucunda ortaya çıkarılmış.

spaghetti, coca cola

Diyet içeceğin içindeki aspartam

Aspartam ve yapay tatlandırıcılar kalori içermeyen şeker alternatifi maddeler olup, şekerden 20,000 kat daha fazla tatlandırma etkisine sahipler. Aspartam ve yapay tatlandırıcılar pek çok diyet ya da sıfır kalori yiyeceklerde yaygın olarak uzun zamandır kullanılıyor. Özellikle diyabet problemi olanların hayatlarında önemli bir yer tutan tatlandırıcılar günümüzde sağlıklı olarak kabul ediliyor. Böylece pek çok yiyecek ve içecek içinde serbestçe kullanılıyor.  diyabet problemi olmayan insanlar genel olarak zayıflamak için bu tür tatlandırıcıları tecih ediyorlar. Ancak genel bir yargı bunun pek de işe yaramadığı yönünde. Araştırmacılar bu konuya eğilmişler ve aslında bu tür tatlandırıcıların kilo vermeye faydasının olmadığını ortaya çıkarmışlar. Massachusetts General Hospital’dan Richard Hodin ve araştırma ekibinin yaptığı çalışma sonucunda aspartam ve yapay tatlandırıcıların aslında neden insanların zayıflamasını sağlamadığına dair yeni bulgular ortaya çıktı.

diyet, aspartam, tatlandırıcı
Aspartam molekülü

Hodin ve ekibi yaptıkları çalışma sonucunda aspartam ve yapay tatlandırıcıların midedeki alkalin fosfataz (intestinal alkaline fosfataz, IAP) enzimini inhibe ettiğini bununda glukoz intoleransına ve obeziteye sebep olduğunu gösterdiler. Çalışma fare deneyi olarak tasarlandı. Çalışmada bir grup fareye aspartam verildi diğer grup ise kontrol oldu ve aspartam verilmedi. Bunun yanı sıra diğer bir deney modelinde ise; bir grup fareye yüksek yağ içerikli diyet verildi. Yağlı beslenen farelerin bir grubuna aspartam verildi ve aspartam verilmeyenlerle karşılaştırıldı.

diyet

Çalışmanın sonucunda aspartam verilen farelerde midedeki alkalin fosfataz enziminin aktivitesinin düştüğü gözlemlenirken, aspartam verilen ve yağlı diyet uygulanan farelerin daha fazla kilo aldığıda tespit edildi. Bunun yanı sıra, aspartamın yüksek kan şekerine sebep olduğu sonucuda araştırmanın önemli sonuçlarından biri.

Yani iskenderin yanında diyet kola içerken bir kez daha düşünmek gerekiyor. Çünkü aslında o anlık kalori alımını azaltmış gibi düşünsenizde, ilerleyen süreçte kilo alma ihtimalinizi fazlasıyla arttırmakla kalmıyor aynı zamanda diyabet riskini de peşinden sürüklüyor.


Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism

Öne çıkarılan görsel : iStockphoto/Getty Images


Kilo mu vermek istiyorsunuz? İçeceklerinizi değiştirin !