HaberTeknoloji

Dinamik termal kumaş geliştirildi

Bilim insanları çevreye duyarlı termal özelliklerini dinamik hale dönüştüren bir kumaş geliştirdi. Science’te yayınlanan makaleye göre, otomatik termal düzenleme sayesinde insanlar, sıcak havada üstünü çıkarmak veya soğukta giyinmek zorunda kalmayacak.

Otomatik termal giysilerin tasarlanmasının temelinde iki farklı tipteki sentetik ipliklerin birlikte kullanımı yatıyor. Her ikisi de hafif bir karbon nanotüp ile kaplanan iplerden biri suyu emerken, diğeri itiyor. Sıcak ortamda neme maruz kalınınca elyaflar çözülerek gözenekler açılıyor ve ısının kaçmasına olanak tanıyor. Vücudun soğuduğu zamanda ise dinamik termal mekanizma, ısıyı yakalamak için tersi yönde çalışıyor.

Maryland Üniversitesi’nde kimya ve biyokimya profesörü ve makalenin yazarlarından biri olan YuHuang Wang, hem gözenekliliği hem de kızılötesi şeffaflığı değiştirebilen ve böylece çevresel koşullara cevap olarak daha fazla konfor sağlayan bir ürün olduğunu ifade etti.

 

Kaynak; https://www.zmescience.com/science/smart-fabric-changes-thermal-insulation-based-on-environment/?utm_source=ZME+Science+Newsletter&utm_campaign=4e67ee93e9-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_3b5aad2288-4e67ee93e9-242823657&goal=0_3b5aad2288-4e67ee93e9-242823657

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir