/

Dinamik termal kumaş geliştirildi

2 dakikalık içerik

Bilim insanları çevreye duyarlı termal özelliklerini dinamik hale dönüştüren bir kumaş geliştirdi. Science’te yayınlanan makaleye göre, otomatik termal düzenleme sayesinde insanlar, sıcak havada üstünü çıkarmak veya soğukta giyinmek zorunda kalmayacak.

Otomatik termal giysilerin tasarlanmasının temelinde iki farklı tipteki sentetik ipliklerin birlikte kullanımı yatıyor. Her ikisi de hafif bir karbon nanotüp ile kaplanan iplerden biri suyu emerken, diğeri itiyor. Sıcak ortamda neme maruz kalınınca elyaflar çözülerek gözenekler açılıyor ve ısının kaçmasına olanak tanıyor. Vücudun soğuduğu zamanda ise dinamik termal mekanizma, ısıyı yakalamak için tersi yönde çalışıyor.

Maryland Üniversitesi’nde kimya ve biyokimya profesörü ve makalenin yazarlarından biri olan YuHuang Wang, hem gözenekliliği hem de kızılötesi şeffaflığı değiştirebilen ve böylece çevresel koşullara cevap olarak daha fazla konfor sağlayan bir ürün olduğunu ifade etti.

 

Kaynak; https://www.zmescience.com/science/smart-fabric-changes-thermal-insulation-based-on-environment/?utm_source=ZME+Science+Newsletter&utm_campaign=4e67ee93e9-RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_3b5aad2288-4e67ee93e9-242823657&goal=0_3b5aad2288-4e67ee93e9-242823657