HaberPsikoloji

Dilinize dolanan o şarkılar ! …

Bazı şarkılar diğerlerinden daha fazla dilimize dolanıyor, gün içinde fark etmeden pek çok kez mırıldanabiliyoruz. Özellikle bazı şarkılar, sevsek de sevmesek de diğerlerinden daha fazla zihnimizde yer edebiliyor. Bu konunun arka planında aslında müzik ritimleriyle ilgili mekanizmanların yer aldığı gerçekleştirilen son araştırma ile ortaya çıkarıldı. Bunun yanı sıra dile dolanan şarkıların popülaritesinin ve dinlenme miktarının da fazla olduğu gözlemlendi.

Lady Gaga

Lady Gaga

Bu çalışmayla dile dolanan şarkıların genel olarak hızlı, jenerik ve hatırlaması kolay melodilerden oluştuğu gösterilmiş. Mesela Kylie Minogue‘un “Can’t Get Out Of My Head” şarkısı ya da Deep Purple‘ın “Smoke On The Water” şarkısı bunlara temel örnekler. Bu parçaların yapısında bulunan tekrarlar ve nakaratların yapıları diğer pop şarkılarından ayrılmalarını sağlamakta ve daha kolay hatırlanabilir olmalarında önemli bir etken. Çalışmayı gerçekleştiren Durham University’de araştırmacı Kelly Jakubowski, çocuk şarkılarındaki gibi evrensel ve basit kalıplara sahip şarkıların daha kolay hatırlandığının belirtiyor. Maroon 5‘ın “Moves Like Jagger” şarkısınında buna örnek olarak verilebileceğini söylüyor.

michael-jackson-

Michael Jackson

Araştırmada, 3000 insana dillerine en çok dolanan şarkılar ve hiç bir zaman dillerine dolanmamış olan şarkılar sorulmuş. Bu çalışmada ortaya çıkan şarkıların popülaritesi veri tabanlarında araştırılmış. Ve son olarak bu şarkılar melodik olarak analiz edilmiş ve karşılaştırılmış. 2010 ve 1013 yılları arasında veri toplanan çalışmada sadece pop, rock, rap ve ritmik müzikler araştırma kapsamında incelenmiş. Çalışma sonunda hangi melodilerin daha fazla dile dolanan ritimler taşıdığı ortaya çıkarılırken, Jakubowski dile dolanan parçalar içinde ip uçlarını ortaya çıkarmış.


Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir