kıyıya vuran beyaz balina
/

Devlet müfettişi Paramonov kıyıya vuran üç beyaz balinayı hayatta tuttu

Rusya'da kıyıya vuran beyaz balinaları bir devlet müfettişi hayata tutundurdu. Balinalar, gelgitin başlamasıyla yeniden denize ulaştı.

5 dakikalık içerik

Beyaz balina kısaca beluga (Delphinapterus leucas), Arktik ve Arktik altı denizlerde yaşayan bir balina türüdür. Rusya’nın içlerinde yer alan Okhotsk Denizi’ndeki Uda Nehri’nde üç beluga denizin çekilmesiyle mahsur kaldı. Devlet müfettişi Alexey Paramonov, gelgitler yeniden başlayana kadar balinaların yanında kalarak onları korudu. 

Üç beyaz balina, denizin iki kilometre kadar geri çekildiği sırada büyük gelgitleriyle bilinen Okhotsk Denizi’ndeki Uda Nehri’nin ağzında mahsur kaldı. 36 yaşındaki Rusya devlet müfettişi Alexey Paramonov, mahsur kalan 3 beyaz balinayı kurtardı. Paramonov, yavru beyaz balinanın rüzgarlı havada donmak üzere olduğunu ve annesinin ise endişeyle ona yaklaşmaya çalışırken kayalara çarpıp çığlıklar attığını gördü. Paramonov, yavru belugayı annesine taşıdı ve böylece dişi beyaz balina endişelenmeyi bırakarak yavrusunu ısıtmaya çalıştı.

Alexey Paramonov, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Chumikan Köyü’nün bir sakininden 14 Ekim 2020 günü saat 16.30’da telefon aldım. Küçük bir gelgitten sonra Uda Nehri ağzında birkaç beyaz balina olduğunu söyledi. Görevdeydim, bu yüzden oraya çabucak gidebildim.” dedi.

Devlet görevlisi kıyıya vuran yavru beyaz balinayı annesinin yanına taşıdı

kıyıya vuran beyaz balina
Anne ve yavru beyaz balinalar. Foto; EMERCOM

Karaya vuran belugalar, denizden 1,5 kilometre kadar uzaktaydı. Bir anne ve bir bebek balina birbirinden biraz uzakta nehrin yatağında yatıyordu. Bir başka yetişkin balina ise onların biraz daha ilerisindeydi. Soğuk rüzgarla birlikte hava sıcaklığı gündüz 2 °C, gece -2 °C civarındaydı. Bölgeye ulaşan devlet müfettişi Paramonov, soğuk havanın etkisiyle yavru beyaz balinanın donmak üzere olduğunu, endişeli annesinin ise yavrusuna yaklaşmaya çalışırken kayalara çarpıp çığlık attığını fark etti. Paramonov, yavru balinayı annesinin yanına taşıdı ve böylece annesi onu ısıtmaya başladı. Paramonov, diğer yetişkin balinayı ise sıkıştığı yerde rahat konuma getirmek için altına çukur kazdı. Ardından 7 saat boyunca Paramonov, balinaları diğer hayvanlardan korudu ve belugaları sık sık suyla ıslattı.

Alexey Paramonov, belugaları kontrol ettiğinde hayvanların derilerinde kuşlar tarafından açılmış yaralar olduğunu fark etti ama yaralar çok da derin değildi. Soğuktan üşüyerek titreyen yavru beyaz balinanın üzerini ceketiyle örten Paramonov, daha sonra bir örtüyle değiştirdi. Alexey Paramonov’un özverisini sosyal medyada duyurarak “kahraman” ilan eden yerel sakinlerden biri olan Bakht Mavlanov da balinalarla ilgilendi. Mavlanov, Paramonov’dan farklı olarak, belugaları hipotermiden korumak için üzerlerine su dökmediğini söylüyor.

kıyıya vuran beyaz balinalar kurtarıldı
Alexey Paramonov, yavru beluganın üzerini bir örtü ile örterek onu rüzgara karşı korumaya çalıştı. Foto; EMERCOM

İlerleyen saatlerde şiddetli gelgitler gece yarısı başladı ve üç beluga güvenli bir şekilde denize ulaştı.

Beyaz balinaların kıyıya vurduğu ve yaşam mücadelesi verdiği o anlar video kameraya kaydedildi. YouTube’da paylaşılan bu videoda belugaların durumunu izleyebilirsiniz;

Kaynak;

Siberian Times