HaberNörobilim

Depresyonun geliştiği beyin bölgesi bulundu!

MRI verileri üzerinde çalışan bilim adamları duyguların ve depresyonun kaynaklandığı beyin bölgesini tanımladılar. Araştırmacılar bu çalışmada 900’den fazla insanın MRI görüntüsünü işlediler. Bu çalışmada büyük veri (big data) yöntemlerini kullanan araştırmacılar depresyona sebep olan beyin bölgesinin tanımlanmasının yeni ve etkili ilaçlar geliştirmek için kullanılacağını belirttiler.[share]

2395872938-depression-2[/share]

İngiltere’de bulunan University of Warwick ve Çin’de bulunan Fudan University’de görevli olan hesaplamalı psikiyatr Jianfeng Feng ve ekibi, 421’i major depresyon tanısı almış 909 insanın MRI görüntülerini incelemiş ve sonuç olarak depresyonda beyinin orbitofrontal kortekste (OFC) medyal (orta) ve lateral (yan) bölgelerindeki nöral aktivitelerin yoğunlaştığını saptamışlar. Orbitofrontal korteksin medyal bölgesi olumlu olaylarda yoğun aktivite gösteren bir bölge olmasıyla biliniyor. Ancak depresyonlu hastalarda hafıza ile ilişkili olan hipokampus(beyin bölgesi) ile olan iletişiminin zayıf olduğu gözlenmiş. Bu durum depresyonlu insanların olumlu ve mutlu anılarını tekrar hatırlamasında güçlük olduğunu işaret etmekte. Bunun yanı sıra OFC’nin lateral bölgelerinin ise daha güçlü nöral bağlantılar sergilediği ortaya çıkarılmış. OFC’nin lateral bölgeleri ise olumsuzluk ve cezalandırma hislerini işliyor.

drugs-1728381_1920

Depresyonun altında yatan fiziksel sebeplerin bu derece net bir şekilde ortaya çıkarılması depresyon ile mücadele için ciddi bir adım niteliğinde. Depresyon günümüz dünyasında en sık rastlanan mental hastalık olarak karşımıza çıkıyor ve insanların hayatlarını olumsuz etkiliyor.

Brain

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Anti-inflamatuvar maddeler majör depresyon semptomlarını bastırıyor

Haber

Uyku hapları intihar düşüncesini azaltabilir

Haber

Hava kirliliği depresyon ve bipolar bozukluk riskini artırıyor

Haber

Aile ile birlikte ama yalnız çocuklar

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir