deprem
/

Deprem Nedeniyle Anadolu Platosu 3 Metre Kaydı

2 dakikalık içerik

Yaşanan büyük depremin verdiği hasar her geçen gün daha fazla fark ediliyor. Uzmanlar Türkiye’de yaşanan bu depremde Anadolu Platosu’nun 3-3,5 metre kaydığını söylüyor.

7,8 Ve 7,5 Büyüklüğündeki Depremler Ülkeyi 3 Metre Kaydırdı

Geçtiğimiz pazartesi günü yaşanan 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler bölgede büyük hasara yol açtı. 10 şehrimizi etkileyen ve acı sonuçlara sebebiyet veren şiddetli deprem, ülkenin 3 metre kadar kaymasına neden oldu.

Uzmanlara göre Türkiye’nin üzerinde bulunduğu tektonik plaka, yaşanan şiddetli depremler nedeniyle 10 fit (3metre) kadar kaydı. Türkiye; Anadolu Levhası, Arap Levhası ve Avrasya Levhası üzerinde yer aldığı için büyük sismik aktiviteye sahip bir bölge olarak kabul ediliyor.

Anadolu Levhası-Arap Levhası Arasındaki Fayın 225 Km’lik Bir Bölümü Kırıldı

Gallery image

Uzmanlar, Anadolu Levhası ile Arap Levhası arasındaki fayın 140 millik (225 km) bir bölümünün kırıldığını ortaya çıkardı. İtalyan sismolog Dr. Carlo Doglioni İtalya 24 haber sitesine, Türkiye’nin Suriye’ye kıyasla beş ila altı metreye kadar kaymış olabileceğini söyledi. Ancak bunların hepsinin ilk verilere dayandığını ifade ene Dr. Doglioni, önümüzdeki günlerde uydulardan daha kesin bilgilerin alınabileceğini belirtti.

Güncelleme: Afet Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü ve Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Çağlar Bayık’ın InSAR analizleri