denizanası

Denizanası – Süper güçler hücresel mekanizmalarla kazanıldı

5 dakikalık içerik

Denizanası, vücut kısımlarını yeniden oluşturma özelliğine sahip, yaklaşık 600 milyon yıldır denizlerde gelişen bir  hayvanlardır. Bir bilim ekibi, denizanasına bu ‘süper güçleri’ veren hücresel mekanizmaları ortaya çıkardı.

Denizanasının evrimsel başarılarının sebeplerinden biri, hayvanlar aleminde nadir görülen kaybedilen dokuları geri üretebilme özelliğidir. Bilim insanları tarafından pek bilinmeyen bu özellikle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Japonya’daki Tohoku Üniversitesi‘nden bir araştırma ekibi ağaç dalları gibi yayılan kollara sahip Cladonema pacificum olarak bilinen denizanası türlerinin biyolojisini araştırdı. Çalışma PeerJ dergisinde yayımlandı.

Ekip, halen biyoloji bilgimizin oldukça sınırlı olduğunu, çünkü, birçok çalışmanın fareler, sinekler, solucanlar ve balıklar gibi model hayvanlar kullanılarak yapıldığını belirtti. O halde, dünyada milyonlarca türün var olduğu göz önüne alındığında, çeşitli hayvanları incelemek ve bilgimizi genişletmek çok önemli.

Tohoku’dan Yuichiro Nakajima, yaptığı açıklamada, “Denizanası ilginç biyolojik özelliklere sahip hayvanlardan biri. Örneğin, avlarını yakalamak için cnidocytes adı verilen iğneleyici hücrelere sahipler.” dedi.

Tohoku bilim insanları, denizanasında hücrelerin çeşitli gelişim aşamalarında nasıl çoğaldıklarını araştırdı. Cladonema pacificum, araştırmalar için en uygun türdü çünkü laboratuvarda bakımı kolay ve yumurtlama hızı yüksektir. Özellikle, ekip, denizanasının gövdesindeki özel çoğalma hücrelerinin dağılımını ve hayvanın besin alımının vücut büyüklüğünü, şeklini ve yenileyici yeteneklerini nasıl etkileyebileceğini inceledi. Hücre bölünmesi, iki aynı klon hücresi üreten “esas” hücreyi içeren bir işlemdir.

Medusa evresinde denizanası hücrelerinde farklılık gösterdi

Çalışma, denizanasının yaşam döngüsünün “medusa” evresinde, bu hücrelerin hayvanın vücuduna farklı şekillerde dağıldığını gösterdi. Medusa (eşeyli) yaşam evresinde vücutlarının şemsiye şeklindeki kısmındaki hücre çoğalması tek tipken (eşit dağılmış iken), kollarındaki hücre çoğalmasının kümelenmiş olduğu bulundu.

Hücre döngüsünü inhibe edici bir madde kullanarak besini durdurduktan veya hücre çoğalmasını engelledikten sonra, araştırmacılar vücut büyüklüğünde büyümenin engellendiğini saptadı. Ayrıca kol dallanmasındaki, kök hücrelerin iğneleyici hücrelere başkalaştığını buldular. Bu sonuçlar, eşeyli evrede yetişkin denizanasının, vücut boyutunu, dokunaç şeklini ve yenilenmesini kontrol etmede kilit rol oynayan aktif olarak çoğalan hücrelere sahip olduğunu göstermekte.

Ek olarak, araştırmacılar, yiyecek bulunamadığında, denizanasının 24 saat sonra vücut büyüklüğünde kademeli bir azalma gösterdiğini, bu da yiyeceklerin durumuna duyarlı olarak, çevresel koşullara cevaben metabolik değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ortaya koydu.

Nakajima’ya göre, araştırmacılar denizanasında iki farklı yetişkin aşaması arasındaki farkı araştırmayı planlıyor; medusa (eşeyli) ve polipler (eşeysiz).

Kaynak;

Newsweek