DoğaHaber

Deniz yosunu tüketen inekler %70 az metan üretecek

Küresel ısınmanın sebeplerinden biri metan gazıdır ve metan gazını yoğun olarak çiftlik hayvanları üretmektedir. Yani inek ve koyunlar bolca metan gazı üretmekte ve iklim değişikliğinde rol almaktadırlar.

Küresel ısınmanın sebeplerinden olan metan, karbondioksitten 36 kat daha fazla ısınmaya sebep oluyor. Çiftlik hayvanları her yıl yellenerek ve geğirerek 3.1 gigaton metan salmaktalar.

7946694-3x2-940x627Yapılan son çalışma ile çiftlik hayvanlarının yemlerine eklenecek deniz yosunu katkısının metan çıkışını %70 oranında azalttığı tespit edilmiş. Bu ise 3.1 giga ton metanın 2.17 gigaton azalması anlamı anlamına geliyor. Bu miktar neredeyse sadece Hindistan’ın her yıl saldığı karbondioksit miktarına denk düşüyor.

7946702-3x2-940x627James Cook University’den Rocky de Nys gerçekleştirdikleri çalışmada in vitro olarak yaptıkları çalışmada koyunların %2 Asparagopsis isimli kırmızı alg katkısı bulunan yem ile beslenmeleri sonucunda %50 ila %70 oranında daha az metan üreteceklerini gösterdiklerini belirtiyor. Kırmızı alglerde bulunan bromoform bileşiklerinin metan üretimine sebep olan bakterilerdeki (çiftlik hayvanlarının işkembelerinde bulunan bakteriler) enzimleri inhibe etmesinden dolayı olduğunu açıklıyorlar.

Araştırma ekibinden Rocky de Nys, önümüzdeki yılın ortalarında hayvan denemelerine başlayacaklarını ve bu yem katkısının etkinliğini hayvanlar üzerinde de ortaya çıkaracaklarını aktarmakta.

CSIRO
http://www.abc.net.au/news/2016-10-19/environmental-concerns-cows-eating-seaweed/7946630?pfmredir=sm

Facebook Yorumları
Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Derin denizler uzay kadar bilinmiyor

Haber

Doğa kaybını vurgulayan büyük rapor yayınlanacak

Özel Haberler

Our Planet - Gezegenimiz Belgeseli Netflix'te

Haber

Kültür eti geleneksel etin yerini alabilir

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın