deniz kaplumbağaları yumurta bırakma dönemi mersin pop fest
/

Deniz kaplumbağalarının zaferi! Mersin Pop Fest ertelendi

6 dakikalık içerik

Mersin Pop Festivali, deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemine denk gelmesi sebebiyle ertelendi. Daha 5-6-7 Haziran tarihlerinde Gümüşkum 100. Yıl Tabiat Parkı’nda düzenlenmesi planlanan organizasyonun yaratacağı ses ve ışık kirliliği, sahile çıkan deniz kaplumbağalarını olumsuz etkileyebilirdi.

Mezitli ilçesindeki 100’üncü Yıl (Gümüşkum) Tabiat Parkı’nda gerçekleştirileceği duyurulan PopFest 2019, doğaseverler tarafından eleştirilmişti. Çünkü festivalin, 15 Mayıs -15 Haziran tarihleri arasında yumurta bırakan deniz kaplumbağalarının üreme bölgesinde yapılması planlanıyordu. Mersin Pop Fest, doğaseverler ve kent sakinleri tarafından tepki aldı. Bölge, dünyada nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının Mersin’de ürediği 5 yerden birisi olma özelliğine sahip.

Festivalin ileri bir tarihe ertelenmesi resmi web sitesinden bir duyuru ile bildirildi. Açıklamada, kamuoyunda haksız eleştirilere maruz kalındığı ileri sürülerek, “Yazılı ve görsel basındaki eleştirilerde gündeme getirilen deniz kaplumbağası yuvalama alanları, Tabiat Parkı’nda düzenlenen tüm etkinlik planlamalarında dikkate alınmakta olup, sahil alanı düzenlemeleri de bu hassasiyetle yapılmaktadır. Mersin Pop Fest etkinliği boyunca her gün saat 19.00’dan sonra Gümüşkum Gelişim Planı’nda kaplumbağa yuvalama alanı olarak gösterilen kısımların koruma altına alınması ve sahil şeridinin tüm ziyaretçilere kapatılması planlanmıştı.” denildi. Festival geçtiğimiz yıl özel bir firmaya ihale edilerek, özel işletme kullanımına geçmişti.

“Deniz kaplumbağalarının üreme mevsiminin başladığı dönemdeyiz”

Ancak uzmanlar ve doğaseverler alınması planlanan bu önlemlerin yeterli olmadığını söylüyor. Parkın işletmecisi Hüseyin Çalışkan’ın “Kumsal alana bariyer çekeceğiz. Caretta yuvalarının üzerine basılmasın diye koruma kafesleri koyuyoruz” açıklaması üzerine birçok uzman ve doğasever bu önlemin yeterli olmadığına dikkat çekti. Çünkü deniz kaplumbağalarının üreme dönem ve alanlarında ses, ışık ve olumsuz fiziksel koşulların olmaması gerekiyor.

100. Yıl Tabiat Parkı’nda deniz kaplumbağaları ile ilgili çalışmalar yapan Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene festivalin başka bir yerde yapılması için çağrıda bulunmuştu. Ergene, mayıs ayı itibariyle deniz kaplumbağalarının kumsala çıkıp yumurtalarını bırakmaya başladıklarını ve 45 gün ila 2 ay arasındaki süre sonrasında da yavruların çıkıp denize ulaştıklarını söyledi.

Ergene açıklamalarının devamında, “Deniz kaplumbağalarının üreme mevsiminin başladığı dönemdeyiz. Burası kıyısal anlamda küçük bir bölgeyi oluşturmasına rağmen yuvalama sayısı açısından çok önemli bir alanı oluşturuyor. 2018’de burada 249 yuva tespit etmiştik. Bu inanılmaz bu rakam. Şu anda ise buradaki yuva sayısı 52. Bir de bu alanın en önemli özelliklerinden biri şu; hem caretta caretta hem de yeşil deniz kaplumbağaları bu alana yuva yapıyor. Üreme mevsimi başlayınca bu canlıların salimen denize kavuşması için alınması gereken önlemler var. Canlı rahatlıkla kıyıya çıkıp yumurtalarını bırakabilme şansına sahip olmalı ve yavrular da denize salimen kavuşabilme şansına sahip olmalılar.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Serap Ergene, Mersin’de deniz kaplumbağalarının 5 üreme alanı olduğunu, 100. Yıl Tabiat Parkı’nın da o alanlardan biri olduğunu vurguladı. Ergene, alınması planlanmış olan önlemlerin yeterli olmadığının altını çizerek, “Kumsalın zarar görmememe ihtimali yok. Pop Fest’in başka bir alana taşınması için çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Twitter’da da birçok kullanıcı festival ertelenmeden önce organizatörleri eleştirdi. Dikkat çeken eleştirilerden biri F. Gözde Çilingir isimli doğasevere ait. Gözde Çilingir, bir tweet dizisi (flood) başlatarak festival alanının deniz kaplumbağaları için önemine dikkat çekti.

Koruma döneminin ardından gerçekleştirileceği açıklanan festivalin henüz tarihi belirlenmedi.