denisovan

Denisovan soyu yaklaşık 15 bin yıl önce insanlarla birleşti

5 dakikalık içerik

Bilinen ilk Denisovan kafatası fosili Sibirya mağarasında bulundu. DNA bulgularındaki ipuçları, insansıların en az 15 bin yıl önce insanlarla iç içe geçtiğine işaret ediyor.

Kafatasının avuç içi büyüklüğündeki kısmı, ilk bulunan Denisovana ait kafatası fosilidir. Ağustos 2016’da Sibirya’daki Denisova Mağarası’nda iki parçada keşfedilen kalıntı, bu gizemli, nesli tükenmiş insansılardan yalnızca bir avuç fosile katıldı. Paleoantropolog Bence Viola, 28 Mart’taki Amerikan Fiziksel Antropologlar Derneği’nin yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, kafatasından çıkarılan bir tür genetik materyal olan Mitokondriyal DNA’yı, Denisovan olarak tespit ettiğini söyledi.

On yıl önce bir parmak kemiğinin küçük bir kısmı, Taş Devri popülasyonunu tanımlamak için çok önemli olan Denisovanlara ait DNA’yı gösterdi. Sediment analizleri, Denisovaların yaklaşık 300 bin ila 50 bin yıl öncesinde Denisova Mağarası’nda yaşadığını ve Neandertallerin yaklaşık 200 bin yıl önce mağaraya ulaşmalarını göstermektedir.

Ancak Denisovanların evrim tarihi veya kimliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Örneğin, Denisovanların ayrı bir Homo türüne ait olup olmadığı bilinmiyordu. Çoğu araştırmacı, yeni kanıtın hala bu gizemi çözmek için yeterli olmadığını söylüyor.

Toronto Üniversitesi’nden Viola ve meslektaşları, kafatası parçasının dijital bir rekonstrüksiyonunu (yeniden inşasını) yaptı. Ekip, bunu günümüzdeki 112 insan kafatası ve Homo sapiens ile Neandertaller de dahil olmak üzere 30 Taş Devri Homo kafatası ile karşılaştırdı. Denisovan bulgusu daha önce bilinen Homo türlerine tam olarak uymuyordu. Bazı özellikler Denisovan fosilini, Neandertallere ve Denisovan atalarının bulunduğu 430 bin yıllık bir İspanyol Homo türüne bağladı. Viola, Denisovanın kafatası parçasının şaşırtıcı derecede kalın olduğunu ve daha çok Taş Devri Homo Erectus’un kranial kemiklerine benzer olduğunu söyledi.

Üçüncü Denisovan hattı Papua Yeni Gine olabilir

Eski insanlarla iç içe en az üç ayrı Denisovanın popülasyonu var. Bu popülasyonlardan ikisinin genetik kalıntıları, Papua Yeni Gine’deki modern aborjin gruplarında görünür. Biliminsanları, Papua Yeni Gine’deki insanlar genetik olarak farklı bir Denisovan nüfusu ile 46 bin yıl önce iç içe geçti diyor. İkinci bir Denisovan ile iç içe geçme çizgisi ise, yaklaşık 30 bin yıl, en erken ise 15 bin yıl önce gerçekleşti.

Cox, bu son tahminini ileriki çalışmalarda kanıtlarsa, hayatta kalan son insansının Homo sapiens olmadığını vurgulayabilecek. Son hayatta kalanlar muhtemelen Papua Yeni Gine veya yakınındaki bir adada yaşamış.

Ekip, Denisovanlar ile iç içe geçmenin moleküler belirtileri için Papua Yeni Gine ve diğer Güneydoğu Asya adalarındaki yaklaşık 100 topluluktan 3 bin DNA örneğini araştırdı. Yeni DNA analizleri, şu anda Papua Yeni Gine’de ve yakın adalarda yaşayan bazılarının, immün ve diyet fonksiyonlarında yer alan yaklaşık 400 Denisovan genini taşıdığını göstermektedir. Günümüzde Sibirya, Doğu Asyalılar ve Amerikan yerlilerinde Denisovan DNA’sı görülmektedir. Güneydoğu Asya adasında ise daha önce tespit edilmemişti ve bu nedenle araştırmacılar üçüncü bir Denisovan hattını ortaya çıkartmak istiyor.

Kaynak; Science News