Daron Acemoğlu MIT tarafından Enstitü Profesörü ünvanıyla onurlandırıldı.

Daron Acemoğlu ‘na Enstitü Profesörü unvanı verildi

4 dakikalık içerik

Daron Acemoğlu, MIT tarafından verilen “Enstitü Profesörü” unvanına sahip oldu. “Institute Professor” unvanı, alanında saygın, dünyaya yön verecek çalışmalar yapan bilim insanlarına veriliyor.

Kamer Daron Acemoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) iktisat profesörü olarak görev yapıyor. Yönetim şekilleri, inovasyon, emek ve küreselleşme konularında çalışmalar yapan Ekonomist Daron Acemoğlu, Enstitü Profesörü unvanı ile onurlandırıldı. Acemoğlu ile birlikte siyaset bilimci Prof. Dr. Suzanne Berger’in de bu unvanı almasıyla, 12 Enstitü Profesörü oldu. Enstitü Profesörü unvanı 2015’ten beri bilim insanlarına veriliyor.

IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre Acemoğlu, “Dünya’da En Çok Alıntı Yapılan ilk 10 Ekonomist” arasında bulunuyor. 120’den fazla makalesi olan olan Acemoğlu, 25 yıldır MIT’de çalışıyor ve dünyanın ekonomik sorunları üzerindeki yıkıcı etkileri araştırıyor. 60’tan fazla doktora öğrencisi yetiştiren Daron Acemoğlu, vaktinin büyük çoğunluğunu bu çalışmaları incelemek ve takip etmek için ayırdığı biliniyor.

MIT Başkanı Rafael Reif, “Bir Enstitü Profesörü olarak Daron Acemoğlu MIT’in özünü temsil ediyor; cesaret, titizlik ve gerçek dünya etkisini yansıtıyor. Daron olağanüstü bir akademik başarıya sahip. Yaratıcılığını uluslara, topluluklara ve işçiler kapsamında geniş ve derin sorular üzerine yoğunlaştırdığı için çalışmaları, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çok önemli.” şeklinde konuştu.

Ulusların Düşüşü ve Yeni Kitabı “The Narrow Corridor”

1967 İstanbul doğumlu olan Daron Acemoğlu, Galatasaray Üniversitesi’nde ve İngiltere’deki York Üniversitesi’nde eğitim gördü. Türk ve ABD vatandaşlığı taşıyan ekonomist, Londra Ekonomi Üniversitesi’ndeki çalışmalarının ardından MIT’de ekonomi dersleri vermeye başladı. Ayrıca, 40 yaşın altındaki ekonomistlere verilen John Bates Clark madalyasını 2005 yılında kazanan Daron Acemoğlu, Harvard Üniversitesi’nden siyaset bilimci James A. Robinson ile kaleme aldığı “Why Nations Fall (Ulusların Düşüşü)” isimli kitabıyla da adından söz ettiriyor. Ulusların Düşüşü eserinde, güç zenginlik ve fakirlik konularını, bazı ulusların neden daha başarılı bazılarının daha başarısız olduğunu, geçmişlerinden geldikleri noktaya kadar kurumla yapıları ve yönetimdeki tercihleri çerçevesinde açıklayan bir kitap. İlk olarak 2012’de yayınlanan kitap 2013’te de Türkçe olarak yayınlandı.

Daron Acemoğlu’nun beşinci kitabı “The Narrow Corridor” eylül ayında okuyucularıyla buluşacak. Robinson’la birlikte yazdıkları “The Narrow Corridor”da, kişilerin hakları ve özgürlükleri ve bunlar üzerine gelişen küresel baskıları ele alıyor.

Kaynak;

MIT News