CRISPR bebekler He Jiankui hapis cezası

CRISPR bebeklerin mimarı Jiankui’ye hapis cezası verildi

4 dakikalık içerik

CRISPR bebeklerin mimarı bilim insanı He Jiankui, Çin yargısı tarafından üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Jiankui, 2018 yılında embriyo üzerinde CRISPR teknolojisini kullandığını açıklamıştı. Çin devlet haber ajansı Xinhua‘ya göre, Jiankui’ye, 3 yıllık hapis cezasının yanı sıra 2 milyon 557 bin 880 TL’ye eşdeğer olan 3 milyon Yuan para cezası da verildi.

Bugün Shenzen’deki bir mahkeme, Jiankui ve meslektaşlarının bilimsel araştırma ve tıbbi yönetim hakkındaki ulusal düzenlemeleri ihlal ettiğini ve topluma zarar verdiğini açıkladı. Jiankui’nin ekibinden bilim insanları Zhang Renli ve Qin Jinzhou da hapis ve para cezasına çarptırıldı. Üç bilim insanı, yapılan gizli bir duruşmada suçlu bulundu. Ayrıca, insan destekli reprodüktör teknolojisi ve bazı bilimsel araştırma projelerine katılımlarına yönelik ömür boyu yasakla karşı karşıyalar.

He Jiankui, 2018 yılında yaptığı bir çalışmayla CRISPR teknolojisini kullanarak ikiz bebeklerin genetiğini embriyo iken değiştirdi. Nana ve Lulu isimli kız bebeklerin 2018 Ekim ayında dünyaya geldiği biliniyor. Jiankui, çalışmayı HIV virüsüne karşı bağışıklılık kazandırmak amacıyla yaptığını ileri sürmüştü. Ekip, bebeklerin HIV’e karşı dirençli doğacağını umuyordu. Ancak henüz ikizlerin, HIV virüsüne karşı dirençli olup olmadığı bilinmiyor. Ekip, yedi çiftin hücrelerini kullanarak 22 embriyo geliştirmiş, 16’sı üzerinde başarıyla gen düzenlemesi yapmıştı. Bu embriyolar 11 kadına nakledilmiş ve sadece bir kadın hamile kalmıştı. İşte o kadının doğum yapması ve CRISPR bebeklerin duyulmasıyla birlikte tartışmalar da başlamıştı…

Deneyle ilgili başka sorunlar da vardı. Çalışmadaki tüm babalar HIV pozitifti ancak bu, enfeksiyonu çocuklarına geçirecekleri anlamına gelmez. HIV bulaşması, deneysel genetik tekniklere gerek kalmadan basit tıbbi önlemlerle kontrol edilebilirdi. CRISPR’ın diğer genler üzerinde öngörülemeyen etkileri olabileceğine dair endişeler bulunuyor. Jiankui’nin çalışması, tüm bu sebeplerden ötürü, bilim camiası tarafından yaygın bir şekilde kınandı.

Ocak 2019’da Jiankui, Shenzen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki işini de kaybetti. Tartışmalar sürerken Çin’in güney Guangdong eyaletindeki Çin Sağlık Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturmada, Jianku hakkında, “yasadışı bir şekilde kişisel şöhret ve kazanç peşinde araştırma yürütmek” kararı alındı. Sonuç olarak şimdi ise Jiankui ve ekibi hapis ve para cezasına çarptırılmış oldu.

Kaynak;

New Scientist