BilimCovid2019HaberSağlık

“COVID-19 TÜRKİYE Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme”

COVID-19 Türkiye Platformu koordinasyonunda Tübitak tarafından düzenlenen “COVID-19 TÜRKİYE Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı” 2 Nisan’da 10:00’da gerçekleşecek.

Uzmanları yer aldığı sanal konferansta COVID-19’a bilimsel olarak ele alınacak. İlaçların yeni hedeflere konumlandırılması, covid-19 için ilaç geliştirme, acil tedavi yöntemleri ve COVID-19 için aşı geliştirme konularında farkındalık oluşturulması için bu etkinlik gerçekleştirilecek. COVID-19 TÜRKİYE Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı’nda alanda yoğun olarak çalışan bilim insanları bir araya gelecek.

Etkinlik toplam 3 oturumda oluşacak. Her oturum sonunda ise soru-cevap bölümü olacak. İlk oturum 10:15-11:00 arasında gerçekleştirilecek ve “İlaçların Yeni Hedeflere Konumlandırılması ve İlaç Geliştirme Oturumu” başlığında olacak. İkinci oturum ise 11:00’da başlayacak ve 12:10’a kadar devam edecek. İkinci oturumda “Konvalesant Plazma ve Yeni Nesil Tedavi Yöntemleri Oturumu” başlığı işlenecek. Üçüncü ve son oturumsa Aşı oturumu olacak ve 12:10-13:30 arasında gerçekleşecek.

COVID-19 TÜRKİYE Konferansına nasıl katılabilirim?

TÜBİTAK tarafından düzenlenen COVID-19 TÜRKİYE Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı 2 Nisan saat 10:00 canlı yayınlanacak. TÜBİTAK’ın Twitter, Facebook ve YouTube kanallarından canlı olarak tüm konferans paylaşılacak.

Konferansı dinlemek için TÜBİTAK’ı;

kanallarından takip edebilirsiniz.

COVID-19 TÜRKİYE Platformu Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı Programı

İlk Oturumdaki Konuşmacılar ve Konuşma Başlıkları:

“İlaçların Yeni Hedeflere Konumlandırılması ve İlaç Geliştirme Oturumu”

 1. COVID-19’a karşı FDA onaylı ilaçların sanal tarama (İlaç yeniden konumlandırma-Drug Repurposing) Çalışmaları – Prof. Dr. Serdar Durdağı (Bahçeşehir Üniversitesi)
 2. Varolan ilaç etken maddelerinin COVID-19’a karşı etkinliklerinin in-siliko, in-vitro ve in-vivo olarak incelenmesi – Dr. Mehmet Altay Ünal (Ankara Üniversitesi)
 3. Pandemik Corona Virüsüne (COVID-19) karşı dışa bağımlılığı azaltacak ilaçların ve hammaddelerinin yeni sentez yöntemleriyle ve formülasyonlarla geliştirilmesi – Prof. Dr. Mustafa Güzel (İstanbul Medipol Üniversitesi)

İkinci Oturumdaki Konuşmacılar ve Konuşma Başlıkları:

“Konvalesant Plazma ve Yeni Nesil Tedavi Yöntemleri Oturumu”

 1. Konvalesent Plazma – Prof. Dr. Ercüment Ovalı (Acıbadem Labmed Sağlık Hizmetleri/Acıbadem Labcell)
 2. İmmünkoruyucu ajan olarak sağlıklı bireylerde CpG ODN’lerin kullanımı ve hastalardaki sitokin fırtınasını engellemek için immünbaskılayıcı A151 ODN Tedavisi – Prof. Dr. İhsan Gürsel (İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi)
 3. COVID-19’a karşı scFV tabanlı nötralizan antikorlar – Prof. Dr. Şaban Tekin (TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü)
 4. COVID-19 hastalığında sitokinin fırtınası ve anti-sitokinin tedaviler – Prof. Dr. ahmet Gül (İstanbul Üniversitesi)
 5. COVID-19 için Griffithin (GRFT) temelli antiviral yaklaşım geliştirilmesi ve etkinliğinin sorgulanması – Prof. Dr. Aykut Özkul (Ankara Üniversitesi)

İkinci Oturumdaki Konuşmacılar ve Konuşma Başlıkları:

“COVID-19 Aşı Oturumu”

 1. Koronavirüs spike proteini ve ACE2 reseptörüne karşı rekombinant aşı ve ilaç geliştirme – Prof. Dr. Mehmet ÖZtürk (Dokuz Eylül Üniversitesi, İmiz biyotıp ve Genom Merkezi)
 2. COVID-19’a karşı DNA ve peptit aşıları – Prof. Dr. Nesrin Özören (Boğaziçi Üniversitesi)
 3. Yeni koronavirüse karşı geliştirilecek aşının faz-1 klinik denemelere hazırlanması ve sağlıklı bireylerin enfeksiyondan korunmasına yönelik diğer yaklaşımlar – Prof. Dr. Mayda Gürsel (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
 4. İnaktif COVID-19 aşısı geliştirilmesi – Prof. Dr. Osman Erganiş (Selçuk Üniversitesi)
 5. COVID-19 aşısı için antijen keşfi ve DNA aşısı geliştirilmesi – Doç. Dr. Mert Doşkaya (Ege Üniversitesi)
Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Worth reading...
Stanford Respiratör Dekontaminasyon bilgilendirme dökümanı