covid19 pandemisi kadınları etkiledi
/

COVID-19 pandemisi kadınları daha fazla etkiliyor

4 dakikalık içerik

COVID-19 pandemisi kadınları Amerika Birleşik Devtletleri’nin işgücünde daha fazla olumsuz etkiledi. Yeni bir çalışmaya göre pandemi süreci cinsiyet eşitsizliğini güçlendirdi. 

Çalışma Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı. Pandemi Amerika Birleşik Devletleri’nde milyonlarca insanı işsiz bıraktı ancak anket verileri, kadınların özellikle zorlandığını gösteriyor. North Texas Üniversitesinde sosyolog William Scarborough, “Hayat herkes için zorlaştı ancak kadınlar için erkeklere kıyasla çok daha zorlaştı” diyor. Çalışmaya göre evli, heteroseksüel ve çocuklu kadınlar, pandemi sürecinin başlamasıyla evde çocuk bakımı ve çocukların eğitim yükünü erkeklere oranla daha çok üstlendi.

Araştırma ekibi, evde kal emirlerinin başlamasından hemen önceki ve sonraki aylar olan Şubat ve Nisan aylarındaki evli heteroseksüel çiftler için ABD Nüfus Sayım Bürosu anketlerini karşılaştırdı. Tüm gruplar için işsizlik artarken, en çok etkilenenler çocuğu olmayan kadınlar oldu ve bu grupta işsizlik oranı Şubatta yüzde 2 iken, Nisanda yüzde 13,6’ya yükseldi. Orantılı olarak, çocuğu olmayan erkekler işsizliğin yüzde 2,2’den yüzde 9,5’e yükseldiğini gördü. 1-12 yaş arası çocuğu olan kadınlar arasında işsizlik Şubatta yüzde 2’den yüzde 3’e, Nisanda yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi. Bu yaş aralığında çocuğu olan erkekler için işsizlik yüzde 7,3 puan artarak Nisan ayında yüzde 9 ile 10 arasına çıktı.

covid19 pandemi
Tablo Şubat – Nisan ayları arasında evli-heteroseksüel çiftlerde ABD işsizlik oranındaki artışı gösteriyor.

Pandemide binlerce kadın bir daha iş aramamaya başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında başlayan evde kal uyarıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın işsizliği tetikledi. Nüfus sayımı verilerine göre, kadınlar erkeklerden daha kötü durumda; çocuksuz kadınlar ve okul çağında çocuğu olan kadınlar özellikle ağır yara aldı.

Araştırmacılar, okul çağında çocuğu olan babalara göre neredeyse 250 bin daha fazla annenin, işgücünü tamamen terk ettiğini ve yeni iş aramadığını söylüyor. Küçük çocukların her iki ebeveyni de evden çalışmaya izin veren işlerde çalıştıklarında bile eşitsizlikler devam etti. Anneler işe ayırdıkları süreyi babalardan daha fazla azalttı.

Scarborough, kadınların birkaç nedenden ötürü pandemi sürecinde daha fazla yıprandığını düşünüyor; ABD işgücü büyük ölçüde cinsiyete göre ayrılmıştır. Kadınlar yüz yüze temas gerektiren hizmet ve bakım işlerinde yoğunlaşmış durumda. Günlük bakım ve okulların kapanmasıyla birlikte anneler babalardan daha fazla çocuk bakımı ve evde eğitim sorumluluklarını omuzladı.

Kaynak;

Science News