covid19 türkiye ilaç
/

COVID-19 Amerika Birleşik Devletleri’ne tespit edilenden daha önce ulaşmış olabilir

ABD'de yapılan bir çalışmaya göre, 2019 Aralık ile 2020 Şubat arasında önceki yılların aynı dönemlerine göre daha fazla solunum yetmezliği ve öksürük şikayetli hastalar geldi.

4 dakikalık içerik

COVID-19 Amerika Birleşik Devletleri’ne tespit edilenden daha önce ulaşmış olabilir. Bu iddia, Journal of Medical Internet Research’da yayımlanan yeni bir çalışmadan geliyor. Makaleye göre, koronavirüsün ABD’de tespit edilmesinden önceki aylarda hastanelere öksürük ve akciğer rahatsızlıklarından şikayetçi fazla sayıda hasta başvurdu. 

Dünya çapında sağlık sistemleri, sağlık çalışanları, biyoinformatisyenler ve araştırmacılar, COVID-19 salgınını anlamak, kontrol altına almak ve iyileştirmek için yorulmadan çalışıyor. Bu acil sağlık durumu sırasında, sağlık çalışanları, COVID-19’un Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir pandemi olarak tanımlanmasından çok önce, 2019’un sonunda ve 2020’nin başlarında solunum şikayetleri olan alışılmadık sayıda hastayı kayıtlara geçirdi. Bu tür raporların doğru mu yoksa geçmişe dönük önyargının sonucu mu olduğu belirsizdir. Araştırmacılar, bu belirsizleri ortadan kaldırmaya çalışmak için kolları sıvadı.

5 yıllık verilere göre bu yıl öksürük ve akciğer şikayetleri çok daha fazlaydı

COVID-19 pandemisi ABD’deki ilk vakadan daha önce ülkeye ulaşmış olabilir. California Üniversitesi Los Angeles Tıp Okulundan bir grup araştırmacının öncülük ettiği yeni bir çalışmaya göre, ABD, koronavirüsle bilinenden daha önce tanıştı. Çalışmayı yapan araştırmacılar, elektronik sağlık kayıtlarında (EHR) hastaneye başvuru nedeni öksürük olan ve akut solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye yatanların Aralık 2019’dan Şubat 2020’ye kadar önceki 5 yıla göre daha çok olup olmadığını araştırtırdı. Araştırmacılar, verileri, 3 hastane, 180’den fazla klinik ve yılda 2,5 milyon hastanın kaydolduğu büyük bir ABD sağlık sisteminden aldı. Üç hastanenin 1 Temmuz 2014-29 Şubat 2020 tarihleri ​​arasındaki verileri incelendi. 2019/2020 kışında tahmini fazla ziyaret ve hastaneye yatış sayıları önceki sezonlara göre hesaplandı.

Kliniklere “öksürük” şikayetiyle gelen hastaların yüzdesi, 22 Aralık 2019 haftasında yüzde 95 tahmin aralığını aştı ve Şubat 2020’nin sonuna kadar 10 hafta boyunca yüzde 95 tahmin aralığının sürekli olarak üzerindeydi. 22 Aralık 2019’dan itibaren acil servis ziyaretleri ve hastaneye yatışlar için benzer eğilimler kaydedildi ve gözlemlenen veriler sırasıyla 10 haftanın 6 ve 7’sinde yüzde 95’lik tahmin aralığını aştı. 3 aylık 2019/2020 kış sezonu boyunca tahmin edilen fazlalık, önceki beş mevsimin maksimumu oldu. Aralık 2019’un sonlarında başlayan ve Şubat 2020’ye kadar devam eden solunum şikayetleri ve hastalıkları olan önemli ölçüde daha çok hasta sayısı, SARS-CoV-2’nin ilk tespitlerinden önce ABD toplumunda yayıldığını gösteriyor.

Kaynak;

JMIR Publications