corona-virus
/

Yeni Coronavirus için DSÖ Açıklaması

6 dakikalık içerik

Dünya Sağlık Örgütü, Yeni Coronavirus (2019-nCoV) ile ilgili Acil Durum Komitesi toplantısı sonuçlarını bir basın toplantısıyla duyurdu. Toplantı sonucunda küresel olarak halk sağlığı acil durumu ilan etmek için henüz erken olduğu belirtildi. Wuhan virüsü olarak da bilinen yeni coronavirus dünya çapında dikkatleri üzerine çekti ve insanlarda tedirginlik yarattı. 

Dünya Sağlık Örgütü Yeni  Coronavirus Açıklamaları

 Yeni coronavirus (2019-nCoV) Acil Durum Komitesi, şu anki durumu değerlendirerek henüz uluslararası halk sağlığı acil durumunun ilan edilmesi için erken olduğunu duyurdu. DSÖ, Çin’deki yerel uzmanlarında bu salgınla ilgili multidisipliner çalışmaları desteklemesi için çağrıda bulundu.

Öncelikli olarak gerçekleştirilecek çalışmaları DSÖ şu şekilde sıraladı:

  • Coronavirus’ün hayvan kaynağının bulunması
  • İnsandan insana bulaş durumunun boyutu
  • Çin’de diğer bölgelerde hastalık ve virüsün takibi

Bunlara ek olarak, bu bölgelerdeki şiddetli akut solunum yolu enfeksiyonları için sürveyansın arttırılması ve etkisinin azaltılması için de çağırıda bulundu.

Bununla birlikte DSÖ, uluslararası endişe duyulan bir halk sağlığı acil durumu beyan etmedi. Ancak bunun Çin çapında acil bir durum olduğunun altını çizdi. DSÖ’nün yaptığı risk değerlendirmesinde Çin ve çevre bölgeler için çok yüksek risk bulunduğunu belirten uzmanlar küresel olarak da risk taşıdığını belirtti.

Bugüne kadar 17 ölümlü vaka ve 584 tane tanımlanmış vaka bildirildiğini söyleyen DSÖ yetkilileri, bunların 575 tanesinin ve tüm ölümlü vakaların Çin’de gerçekleştiğini belirtti.

DSÖ yetkilileri, yeni Coronavirus ile enfekte olanların dörtte birinin ciddi sağlık problemleri olduğunu belirttiler. Bu hasta grubun çoğunluğunun bağışıklık sistemini zayıflatan hipertansiyon, diyabet yada kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olduğu tespit edildi.

Bununla birlikte insandan insana olan bulaşla ilgili de bilgilendirme yaptılar. Yeni Coronavirus’ün insandan insana bulaştığı tespit edildi. Ancak bu durumun hastaların aileleri ve sağlık çalışanlarıyla sınırlı olduğunu belirttiler.

Bununla birlikte hala bu yeni Coronavirus ve salgınla ilgili bilgi eksiğinin bulunduğunu ve bunu hızla doldurmak için çalıştıklarını söylediler.

Tüm ülkelere Coronavirus ile ilgili bilgilendirme sağlandı

DSÖ yetkilileri bu toplantıda yaptıkları açıklamayla tüm ülkelere coronavirüsle ilgili açıklama yaptıklarını bildirdiler. Coronavirus’ün tanımlanması ve kontrol altında tutulması için neler yapılabileceği anlatıldı.

Bununla birlikte ileri seviye tanılama, tedavi ve aşı geliştirme çalışmalarını da sürdürdüklerini belirttiler.

Coronavirus riski nasıl azaltılır?

  • Ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkamak, ya da alkol bazlı dezenfektanlarla temizlemek
  • Hapşırırken ya da öksürürken ağız ve burunun kapatılması
  • Soğuk algınlığı semptomları gösteren kişilerden uzak durmak
  • Et ve yumurta gibi hayvansal ürünleri iyi pişirerek yemek
  • Yabani ve çiftlik hayvanlarıyla korunmasız temastan kaçınmak

Wuhan virüsü ya da Yeni coronavirus nedir?

Wuhan virüsü yani yeni coronavirus (2019-nCoV),  zatürre benzeri semptomların ortaya çıkaması, yüksek ateşe ve solunum güçlüğüne sebep oluyor. İlk olarak 2019 Kasım’da görülen virüsle ilgili çalışmalar devam etti. 12 Ocak’ta araştırmacıların hızlı çalışmalarıyla bu virüsün genomu dizilendi. Yeni coronavirus yani Wuhan virüsünün genomu çalışılmaya devam ediliyor. Tayland ve Japonya’dan gelen verilerle BetaCoV verilerini GISAID‘den inceleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar bu virüsün yeni bir coronavirus türü olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca bu yeni Wuhan virüsü SARS ve MERS’le yakından ilişkili bir virüs. Kimi araştırmacılar virüsün yarasalardan kaynaklanmış olabileceğini ileri sürdü.

KAYNAK: DSÖ