////

(COP26) Türkiye’nin Benzinli-Dizel Araçların Satılmasını ve Üretilmesini Durdurması Taahhüdü

3 dakikalık içerik

BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) ulaşım sistemlerinin ele alındığı gününde “Sıfır Emisyonlu Araçlar” için deklare edilen mütabakatta 2035 yılına kadar benzinli ve dizel motorlu araçların satışının durdurulması üzerine konuşuldu. En geç 2040 yılına kadar tüm kamyonet ve otomobillerde yeni araç satışının sıfır emisyonlu olmasının yanı sıra, filoların tamamının ve araç üreticilerinin de otomobil ve kamyonet üretimlerinin tamamının sıfır emisyonlu olması hedefleniyor.

Türkiye, İngiltere, Hindistan, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsrail’in de aralarında bulunduğu 33 ülke ile Ford Motor, General Motors, Jaguar Land Rover,Daimler Mercedes-Benz ve Volvo Cars  gibi önemli markaların dahil olduğu 11 araç üreticisi şirket deklarasyonu imzaladı.

Sıfır emisyonlu araç teknolojilerinde öne çıkan elektrikli araç konseptinde ülkemizi ele alırsak TEİAŞ verilerine göre geçen yıl itibari ile üretilen toplam elektriğin yaklaşık yarısı fosil yakıtlardan elde edilmektedir.

 

Şırnak Üniversitesinden Dr. Hüseyin GÜRBÜZ’e göre  2040 yılına kadar Türkiye’deki elektrikli araç sayısının 1 milyon adete ulaşacağı ve bu adetin Türkiye’de elektrik ihtiyacını %4 oranında arttıracağı ön görülmekte olup, bu miktarda aracın elektrik ihtiyacının tamamı için potansiyel güneş enerjisi ile 1000 kW gücünde 5 milyon adet güneş paneline veya potansiyel rüzgâr enerjisi ile 2.159 MW gücünde yaklaşık 1390 adet rüzgâr türbinine ihtiyaç olduğu belirtilmektedir.

Bu bağlamda ülkemizdeki araç emisyonlarını azaltmada, tam manasıyla efektif olabilmek için ciddi bir yenilebilir enerji kaynağı yatırımı ihtiyacı söz konusu olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynaklar:

https://www.gov.uk/government/publications/cop26-declaration-zero-emission-cars-and-vans/cop26-declaration-on-accelerating-the-transition-to-100-zero-emission-cars-and-vans
https://data.tuik.gov.tr/Kategori/GetKategori?p=Cevre-ve-Enerji-103
Yerli Elektrikli Aracın Elektrik Sarfiyatını Güneş ve Rüzgâr Enerjisi ile Karşılama Potansiyeli- Dr. Hüseyin GÜRBÜZ- (DOI: 10.31590/ejosat.896937