Çok fazla ya da çok az uyku kalp krizi riskini artırıyor

6 dakikalık içerik

Uyku ile kalp krizi arasındaki ilişki yeni bir çalışmada daha ortaya koyuldu.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde 2 Eylül’de yayımlanan araştırmada, genetik olarak kalp krizi riski yüksek olanların, uyku düzenlerine daha dikkat etmeleri gerektiği açıklandı. Geceleri 6 ila 9 saat arası uyumanın, hem genetik olarak kalp krizi riski yüksek olanlar hem de diğer herkes için en sağlıklı uyku düzeni olduğu vurgulandı.

Çalışma, kardiyovasküler – kalp ve kan damarları ile ilgili- hastalıklara genetik yatkınlığı ve tütün bağımlısı olunmasa bile, az veya çok uyumanın kalp krizi riskini artırdığını gösterdi.

Integrative Physiology’den yardımcı doçent Celine Vetter, “Bu araştırma, kalp sağlığı konusunda, uyku süresinin önemli bir faktör olduğunu ve bunun herkes için geçerli olduğunu kanıtlıyor.” dedi.

Çalışma için, Massachusetts General Hospital’daki ve Manchester Üniversitesi’ndeki ortak araştırmacılar, hiçbir zaman kalp krizi geçirmemiş, yaşları 40 ila 69 arasında değişen 461 bin UK Biobank katılımcısının genetik bilgisini, bildirilen uyku alışkanlıklarını ve tıbbi kayıtlarını analiz etti. Araştırmacılar, katılımcıları 7 yıl boyunca takibe aldı.

Kalp krizine genetik yatkınlık ve uyku düzeni

Geceleri 6 ila 9 saat uyuyanlar ile karşılaştırıldığında, altı saatten az uyuyanların çalışma süresi boyunca kalp krizi geçirme olasılıkları yüzde 20 daha fazla olarak belirlendi. Aynı şekilde dokuz saatten fazla uyuyanların da kalp krizi geçirme riski yüzde 34 daha olası çıktı. Araştırmacılar, yalnızca kalp hastalığına karşı genetik bir yatkınlığı olan insanlara baktığında, gece altı ila dokuz saat arasında uyumanın, kalp krizi geçirme riskini yüzde 18 azalttığını buldu.

Araştırmanın yazarlarından Harvard Üniversitesinden tıp öğrencisi Iyas Daghlas, “Çalışma, genetik yatkınlığınız ne olursa olsun, sağlıklı şekilde uyumanın, sağlıklı beslenmenin, sigara ve benzer alışkanlıklardan uzak durmanın, bu riski azaltabileceğini gösteren umut verici bir mesajdır.” dedi.

Önceki araştırmalar uzun zamandır uyku ve kalp sağlığı arasında bir ilişki olduğunu öne sürmüştü ancak çalışmalar gözlemsel olduğundan sağlıksız uykunun kalp sorunlarına mı yoksa tam tersine mi sebep olduğunu belirlemek zordu. Birçok faktör hem kalp sağlığını hem de uykuyu etkileyerek sebep ve etkinin belirlenmesini zorlaştırabilir.

Uykunun tetiklediği kalp krizini artıran mekanizma bulunamadı

Colorado Üniversitesinin öncülüğündeki çalışmada araştırmacılar, UK Biobank veri setini kullandı ve hem gözlemsel hem de genetik araştırmaları birleştirdi. Vücut yapısı, fiziksel aktivite, sosyoekonomik durum ve zihinsel sağlık gibi diğer 30 faktör dikkate alındıktan sonra, uyku süresinin, kalp krizi riskini diğer faktörlerden bağımsız olarak etkilediğini buldular.

Araştırmacılar Mendelian randomizasyonu olarak adlandırılan bir yöntem kullanarak, genetik olarak daha az uykuya yatkın olanların kalp krizi riskini belirlemek için katılımcıların genetik profillerine baktı. Yirmi yedi genetik varyant kısa uyku ile ilişkilendirildi. Benzer modellerin ortaya çıktığı görüldü ve genetik olarak kısa süreli uyumanın kalp krizi için bir risk faktörü olduğu anlaşıldı.

Çalışma, kısa veya uzun bir uykunun kalp krizi riskini artırabildiği mekanizmayı ise keşfedemedi. Ancak önceki çalışmalarda birkaç açıklama yapıldı; çok az uyumak, atardamarları veya enflamatuar hücrelerin kemik iliği gelişimini etkileyebilir ve aynı zamanda düzensiz ve sağlıksız beslenmeyle birlikte kilo sorunlarına dolayısıyla kalp sağlığına etki edebilir. Çok fazla uyumak, aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklarla da ilişkili olan vücuttaki iltihabı da artırabilir.

Vetter, çalışmaya ilişkin son olarak,  “Egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek gibi uyku da kalp hastalığı riskinizi azaltabilir” dedi.

Kaynak;

University of Colorado