Adıyaman'da çizgili sırtlan öldürüldü, para cezası verildi.

Çizgili sırtlanı öldürenlere para cezası verildi

2 dakikalık içerik

Geçtiğimiz günlerde Adıyaman’da çizgili sırtlanı öldürenlere toplamda 25bin 21 TL para cezası verildi. Adıyaman’da bir çizgili sırtlan öldürüldü. Türkiye’de sayısı çok az olan sırtlanlar koruma altındaki türlerden. Adıyaman’daki olayda çizgili sırtlan, 5 kişi tarafından çoban köpeklerine boğdurtularak öldürüldü. Şahıslar, olay anının video görüntüsünü çekerek sosyal medyada paylaştı. Paylaşımlardan tespit edilen kişiler hakkında hukuki süreç başlatıldı ve para cezası aldılar.

Televizyon programcısı Güven İslamoğlu, Twitter üzerinden konuya ilişkin paylaşım yaptı. İslamoğlu, sırtlanı köpeklere öldürten 5 kişiye para cezası verildiğini yazdı. Şahıslara uygulanan cezalar şu şekilde; 8 bin 995 TL İdari Para Cezası ve 16 bin 26 TL tazminat olmak üzere toplamda 25 bin 21 TL.

Çizgili sırtlan nedir?

Çizgili sırtlan, sırtlan familyasının türlerinden biridir. Çizgili sırtlanlar, Afrika’da bulunan sırtlanlardan ebat olarak daha küçüktür. Bu sırtlan türünün, Asya ve Türkiye’de yaşadığı tespit edilmiştir.

Emrah Çoraman ile yaptığımız yazılı görüşmede ise Çoraman, sırtlanların kendi çalışma alanında olmadığını belirterek, bizlere birkaç bilgi verdi. Çoraman, çizgili sırtlanların çoğunlukla leş ile beslendiğini ifade etti. Ayrıca çizgili sırtlanlar, küçük memelileri avlayabilirse onlarla ve haricinde sürüngenler, kuşlar, böceklerle beslenir.

Çoraman, çizgili sırtlanların daha çok açık alanlarda ve vadilerde yaşadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak; Güven İslamoğlu’nun Twitter paylaşımı

Vikipedia