HaberSağlık

Çin’deki klinik denemelerin %80’i uydurma

Çin Hükümeti’nin yaptığı araştırmalar Çin’de gerçekleştirilen klinik deneme çalışmalarına ait verilerin %80’in uydurma olduğunu ortaya çıkardı.

Bu araştırma raporuna göre hilelerin araştırmanın her seviyesinde olduğu ve ayrıca ilaç firmalarının özellikle yan etki lerle ilgili verileri ortadan kaldırdığı belirlendi. Rapor sonucunda üretim lisansı almak için bekleyen ilaç başvurularının %80’i iptal edildi.

Chinese State Food and Drug Administration (SFDA)’ın yürüttüğü çalışmada yeni başvuru yapmış ilaçlarla ilgili olan 1622 klinik deneme verisi incelendi. Sonuç olarakta pek çok verinin eksik, yanlış ya da analiz edilemez olduğu ortaya çıktı. Sadece bununla da kalmayan inceleme sonucunda daha önceden klinik denemeleri yapılan ilaçlarda da aynı problem ortaya çıktı. Klinik denemelerde ilaç şirketlerinin isteklerine göre verinin manipüle edildiği gösterildi.

medications-257333_1920

Ancak bu raporda en can alıcı nokta, bu hileli davranışın çok yaygın olması oldu. Sadece belirli araştırma gruplarında böyle bir davranış beklenirken, ortaya çıkan durum neredeyse herkes bir şekilde bu veri manipülasyonu ve hileli klinik deneme çalışmaları içinde yer almakta.

Çin farma endüstrisi ciddi bir problemle yüzyüze bulunuyor. Kağıt üzerinde klinik deneme uygulamaları 3 fazlı araştırma gibi kurallarla batı dünyası standartlarına sahip olsa da, uygulamada uydurulmuş verilerin kullanılması bu düzenlemeleri aşmaları için yeterli oluyor. SDFA’nın raporu Economic Information Daily Newspaper’da yayınlanmış durumda. Ancak raporun İngilizce sürümü bulunmamakta.

Adını vermeyen bir baş hekim ise Radio Free Asia‘da verdiği röportajda aslında uydurma data kullanımının bilinen bir durum olduğu ve herkesin yaptığını söylemekte.

Economic Information Daily Newspaper

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Covid2019HaberKöşe Yazıları

Çin’de Neler Oldu? ÇKP, Wenliang, Chen Quishi ve Çalışmayan testler

HaberSağlık

COVID-19 salgınında son durum : 15/02/2020-22:00

Haber

Çin'de Wuhan'daki Gizemli Virüsün Genomu Dizilendi: Yeni Coronavirus (nCov)

Haber

Görüntülenen ilk albino panda

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir