HaberUzay

Çin kendi uzay istasyonunu kuruyor !

Geçtiğimiz pazartesi günü Çin, Shenzhou 11 misyonuyla iki astronotunu deneysel çalışmalar gerçekleştirmek üzere Gobi Çölü yakınındaki Jiuquan Satellite Centre’dan fırlatılan roketle yörüngeye gönderdi.

Çin’in Shenzhou 11 misyonunun ile başladığı çalışmaların esas hedefi uzun süreli bir uzay istasyonu kurmak ve daha sonra Mars ya da Ay misyonu yürütmek.

jing_haipen_4

Jing Haipen

Jing Haipeng ilk kez üçüncü misyonunu gerçekleştiren Çinli astronot olarak dikkat çekiyor. Daha önce Shenzhou 7 ve Shenzhou 9 misyonlarına katılmış olan Haipeng’e Chen Dong eşlik ediyor.

BBC’den Stephen McDonell bu misyonda astronatların 2 gün sonra yörüngeye yerleşeceği daha sonra ise 30 gün boyunca yörüngedeki bu laboratuvar’da bitki yetiştirme ve kendi fizyolojik tepkilerini kayıt altına alma gibi çalışmalar yürüteceklerini belirtiyor.

_91948249_e8efba6f-c29c-41a5-ad63-0bf313745bb6

Jing Haipeng (49) ve Chen Dong (37)

Çin uzay misyonlarında önemli harcamalar yapan ve yatırımları olan bir ülke. Yıllık ortalama 2.2 milyar dolar harcanmakta. Bunun yanı sıra 181 tane uydusu yörüngede olan Çin’den 11 kişi uzaya çıktı ve bu kişilere taykonot (taikonaut) deniyor. Amerika ve Rusya’dan sonra Çin insanlı uzay misyonu gerçekleştiren 3. ülke konumunda. Ayrıca 2013 yılında da insansız aracı Yutu’yu (Beyaz Tavşan) Ay’a indirmişti. 2020 yılında ise Çin kendi uzay istasyonuna sahip olmayı hedefliyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-china-37670842
http://www.spacefacts.de/more/taikonauts/page/english/jing_haipen.htm
https://www.cctv-america.com/2016/10/15/destination-space

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Covid2019HaberKöşe Yazıları

Çin’de Neler Oldu? ÇKP, Wenliang, Chen Quishi ve Çalışmayan testler

HaberSağlık

COVID-19 salgınında son durum : 15/02/2020-22:00

Haber

Çin'de Wuhan'daki Gizemli Virüsün Genomu Dizilendi: Yeni Coronavirus (nCov)

Haber

Görüntülenen ilk albino panda

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir