/

Çin’de yetenek testleri genetik endüstrisinin büyümesine neden oluyor

3 dakikalık içerik

Çinli ebeveynlerin, çocuklarının yaşıtlarının gerisinde kalma korkusu, onları farklı yöntemler aramaya yöneltti. Kimi ebeveynler çocukların DNA’sında gizli yeteneklerini bulabileceklerini iddia eden genetik test şirketlerine yöneliyor. Testlerin bilimsel bir temeli olmamasına karşın Shenzhen gibi şehirlerde yayılan kliniklerin sayısı hızlı şekilde artıyor. Yetenek testlerinin Çin’in hızlı büyüyen genetik endüstrisinin bir nedeni olduğu düşünülüyor.

MIT Technology Review’deki haberde, Shenzhen’in Nanshan başlangıç bölgesindeki Çin Biyomühendislik Teknolojileri Grubu (CBT Geni de deniyor) ofisi yarı tıbbi klinik, yarı lüks spa şeklinde. Bu klinikte potansiyel kalıtsal koşulları içeren yani müzikal, matematiksel, okuma becerisi, fiziksel yetenekler, içe dönüklük-dışa dönüklük, bellek gibi 200 küsur özellikler inceleniyor. Klinikteki görevlinin dediğine göre haftada yaklaşık 100/200 ebeveyn çocuğunu bu testlere sokuyor. Sadece 10 yetenek göstergesine bakan yetenek testlerinin fiyatı 160 dolar iken tam bir genom testleri 4 bin 500 doları buluyor. Fiyatların yüksekliğine karşın görevli, ebeveynlerin çoğunun tam genom testlerini seçtiğini söyledi.

Endüstriyle bağlantılı eğitimciler, ebeveynleri bu testlere yönlendiriyor

Yetenek testinden bir örnek sayfa. Foto; MIT Technology Review

Endüstriyle bağlantılı eğitimcilerin teşvikiyle, çocuklar için DNA testlerine olan ilgi  Shenzhen’de artıyor. Xuefa Ortaokulu müdürü Chen Tiecheng, bu testlerin savunucularından. Tiecheng, ezberi zayıf çocukların, onu öğrenmeye zorlamak yerine yeteneklerini bulmaya olanak tanınmasıyla ilgili halka açık konferanslar veriyor. Ancak Chen Tiechen de bir itiraf da bulunmaktan çekinmiyor; “Bilim her zaman doğru olmayabilir.”

CBT Gen’in bildirdiği gibi, bir çocuğun “matematiksel yeteneğini”, DNA temelinde değerlendirmek için nispeten az bir temel vardır. Bu bilimsel açıdan kanıtlanmamış sektörü, Çin ortaya çıkarmadı. ABD’de, Orig3n gibi şirketler, dil, matematik gibi çocuk yetenek testleri yapıyor.

 

Kaynak; https://www.technologyreview.com/s/612976/china-parents-genetic-testing-for-kids-talent/