Haber

Ciltte yeni bir organ keşfedildi

yeni bir organ keşfedildi

Cildimizde yeni bir organ keşfedildi. İsveç’te bulunan Karolinska Institutet‘ten bilim insanları, cildimizde yer alan ve yeni keşfedilen bir organı Science dergisinde yayımladıkları çalışma ile duyurdu. Çalışma, acıyı nasıl hissettiğimizi keşfetmemize yardımcı olabilir.

Her beş kişiden neredeyse bir kişi sürekli ağrı çekiyor ve bu yüzden bilim insanları, yeni ağrı kesici ilaçlar geliştirebilmek için çalışıyor. Bilim insanları, ağrıya karşı duyarlılık geliştirmek için de yöntemler arıyor. Farelerde keşfedilen ve insanlarda da olduğu düşünülen organ, çoklu uzun çıkıntılara sahip olan ve topluca deri içinde ağ benzeri bir organ oluşturmaya giden glia (sinir sistemi destek dokusu) hücrelerinin içinde yer alıyor. Saç kıllarına benzeyen yapılarla çevrili bu organın, iğneleme ve basınç gibi ağrılı mekanik hasara karşı duyarlı olduğu belirlendi.

Organın işlevi engellendiğinde ağrı hissedilmedi

yeni bir organ keşfedildi

Şekil organın yandan, cildin yukarıdan görüntüsünü gösteriyor. Çizim; Mattias Karlén

Çalışma, ağrıya duyarlı yeni organın neye benzediğini ve ciltteki ağrıya duyarlı sinirlerle birlikte nasıl organize edildiğini açıklıyor. Ayrıca çalışma, organın aktive edilmesinin, sinir sisteminde elektriksel darbelere neden olarak refleks reaksiyonları ve ağrı deneyimi ile sonuçlandığını da gösteriyor. Organı oluşturan hücreler, iğneleme ve basıncın saptanmasında nasıl yer alabileceklerini açıklayan mekanik uyaranlara karşı oldukça hassas.

Deneylerde araştırma ekibi, hücre ağının yani organın işlevini engellediklerinde ise mekanik ağrı hissetme yeteneğinin azaldığı tespit edildi.

Kronik ağrıların anlaşılmasına ışık tutabilir

yeni organ keşfedildi

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. Patrik Ernfors

Karolinska Institutet Tıbbi Biyokimya ve Biyofizik Anabilim Dalı Profesörü ve araştırmanın baş yazarı Patrik Ernfors, çalışma hakkında kısa bir açıklama yaptı. Ernfors, “Çalışmamız, ağrıya duyarlılığın yalnızca cildin sinir liflerinde değil, aynı zamanda yakın zamanda keşfedilen bu ağrıya duyarlı organda da meydana geldiğini gösteriyor. Keşif, fiziksel duyumun hücresel mekanizmalarına dair bildiklerimizii değiştiriyor ve kronik ağrının daha iyi anlaşılabilmesi için çalışmamız çok önemli olabilir.” dedi.

Kaynak;

Karolinska Institutet

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Fitbit ve benzeri cihazlar ne kadar güvenilir?

BilimBiyokimyaBiyomimetikHaber

1 kilometrelik yapay örümcek ağı!

BilimHaberSağlık

Mezenter: İnsan vücudunda yeni bir organ bulundu!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir