çikolata migren
/

Çikolata migren atağını tetikler mi?

5 dakikalık içerik

Çikolata migren atağını nasıl tetikliyor? Araştırmacılar çikolata ve şarabın neden migren ataklarını tetiklediğini ortaya çıkardılar. Sindirim sistemi mikrobiyomunun çikolata içindeki maddelerle etkileşime girerek migrenle ilişkili olduğu bulundu.

Çikolata migren atağını tetikler mi?

Aslında pek çok kişinin aklındaki bir soru bu çikolata migren atağını tetikler mi? Genel olarak migreni olan insanlarsa çikolataya karşı hassasiyetleri varsa bunu bilirler ve çikolata migren yapmasın diye dikkatli tüketirler. Çünkü aslında bu çikolata migren ilişkisi mide ve bağırsaktaki çeşitli reaksiyonlarla ilişkilidir.

Sindirim sistemimizde binlerce farklı türde milyonlarca bakteri yaşamakta. Bu bakterilerin çoğu aslında sağlıklı bir sindirim için vazgeçilemez ve immün sistem üzerinde olumlu etkileri olan canlılar. Ancak yapılan son araştırma bu bakterilerden bazı türlerin şarap ve çikolata içinde bulunan bazı maddeleri parçalayarak oluşturduğu moleküllerin migren atağını arttırdığını keşfettiler. Bu maddeler nitratlar, nitritler ve nitrik oksit.

Nitratların, nitrik oksite dönüştürülmesi, daha önceki çalışmalarda da baş ağrısı ile ilişkililendirilmişti. American Gut Project kapsamında son yapılan proje ile bu dönüşüm ve sindirim sistemi mikrobiyomu arasında ilişki kurulmuş oldu. Yani çikolata migren ataklarının tek sorumlusu değil.

Çikolata Migren ve American Gut Project

American Gut Project kapsamında University of California’da 172 ağız örneği ve 1996 dışkı örneği incelendi. Çalışma sonucunda sık migren problemi yaşayan insanların, sahip olduğu sindirim sistemi bakterinin yoğun olarak nitratı dönüştüren bakterilere sahip
olduğu gözlemlendi.

microbiologist-1332292_1920Çikolata gibi çeşitli yiyeceklerle nitratlar gıda ve içecekler ile vücudumuza girdiğinde biz onları enerji için kullanamıyoruz. Ancak sindirim sistemindeki bakteriler kullanabiliyor ve sonucunda da nitrit ve nitrik oksit içeren atıklar üretiyorlar. Nitrik oksit çok tehlikeli bir madde olmayıp, kan damaları ve kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu etkilere de sahip bir madde. Ancak kan damarları üzerindeki bu etkisinin migren atağı riskini de arttırmakta. Zaten kalp problemi olan hastalarda nitrit içeren ilaçlar almakta ve bu ilaçları kullanalar yoğun olarak baş ağrısı yan etkilerini yaşamaktalar.

çikolata migren atağıAraştırmacılar bu çalışmada örneklerden elde ettikleri DNA örneklerini dizileyerek araştırmaya katılan insanlardaki mikrobiyomları tanımlamışlar. Ancak araştırmada en dikkat çeken nokta, mikrobiyom ve migren ilişkisini kurmak için biyoinformatik araçlar (PICRUSt) kullanarak; nitrat, nitrit ve nitrik oksit ile ilişkili enzimleri kodlayan genlere sahip olan örnekleri taramaları. Migren atağı sıklığı yüksek olan bireylerde; nitrat, nitrit ve nitrik oksit ile ilişkili enzimlere sahip mikroorganizmaların daha yaygın olduğunu göstermişler.

American Gut Project kapsamında çalışmalarını sürdüren Embriette Hyde bu enzimleri taşıyan bakteriler ve migren atakları ile ilgili soruyu araştırmaya devam etmekte. Çünkü Hyde bu durumun sonuç mu ya da sebep mi olduğunun net olmadığını, bunu netleştirmek için çalışmalara devam ettiklerini belirtiyor.

Araştırmalar hala sürerken bu çalışmayı yürüten araştırmacı Antonio Gonzalez eğer sık migren atağı yaşıyorsanız, çikolata, şarap, işlenmiş et gibi gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyor. Yani çikolata migren ataklarında tek sorumlu olmadığı gibi aslında ilerleyen dönemde bu durum tedavi de edilebilir.


mSystems